Självkörande pallgafflar på väg till Sverige

SE Automation tar in tyska Filics dubbelmedsystem. Företaget spår de platta robotarna en ljus framtid på de svenska lagren – där allt utom pallen på golvet automatiserats.

– Filics vänder på problemet genom geometrin i stället för genom styrsystemet, kommenterar Karl Ericsson, CTO på SE Automation.

De platta robotarna samarbetar. Foto: Filics GmbH

SE Automation berättar att man har utsetts till robotikföretaget Filics svenska partner. Detta innebär att det Münchenbaserade bolagets dubbelmedsystem Filics Streamliner kommer till Sverige. Om några veckor kan den svenska publiken för allra första gången se det autonoma palltransportsystemet i drift på svensk mark. Då visas det på Logistics & Automation på Kistamässan den 30 september–1 oktober.

– Svenska lager har automatiserat plockning, lagring och transport mellan stationer. Det som står kvar är pallen på golvet, och den står kvar för att tekniken som funnits kräver körgångar att svänga i. I ett typiskt golvblocklager går en betydande andel av ytan åt just till det. Filics vänder på problemet genom geometrin i stället för genom styrsystemet, kommenterar Karl Ericsson.

Smiter under pallarna

Robotlösningen Filics Streamliner tog hem segern i kategorin ”Start-up of the Year” på IFOY Awards 2025. Det hela går ut på att två extremt platta, självständiga robotar samarbetar. Medarna kör unisont in under en EUR-pall och lyfter den. De transporterar sedan pallen utan att vända, manövrera eller positionera om lasten. De kan köra in och ut från pallens båda sidor samt hämta pallar ur blockerade rader, konstaterar SE Automation.

De platta robotorna behöver inget svängrum. Foto: Filics GmbH

Inga anpassningar behövs

Enligt företaget är den avgörande skillnaden mot konventionell automation att lagret inte behöver byggas om. Systemet ska vara utvecklat för befintliga anläggningar och det ska därför inte krävas vare sig nya pallrack, golvingrepp eller en fast infrastruktur. EUR-pallen fungerar som gränssnitt och golvet som infrastruktur, noterar SE Automation.

– Sverige är en av de marknader där vi ser stor potential för autonom palltransport. Industrin här tänker konsekvent i effektivitet, kommenterar Christian Fenk, Head of Sales på Filics.

Bygga upp den svenska marknaden

Valet var därför enkelt, anser han.

– Redan från start stod det klart att vi ville arbeta med SE Automation, en stark partner i regionen med gedigen erfarenhet. Tillsammans kan vi bygga upp den svenska marknaden.

Den första svenska kunden är redan funnen – och utbildad. Kunden fick följa med när SE Automations tekniska team genomförde en utbildning hos Filics i München redan i augusti.

– Vi tog med kunden innan vi sålt en enda enhet i Sverige. Den som ska driva systemet dagligen ska kunna det lika bra som vi gör innan det står på plats, kommenterar Karl Ericsson.

SE Automation är en del av Svenska Elektrod AB.

Autonom palltransport med Filics dubbelmedsystem. Foto: Filics GmbH