Sverige har valts in i rådet till FNs internationella sjöfartsorganisation (IMO) för mandatperioden 2026-2027. Enligt infrastrukturminister Andreas Carlson kommer Sverige verka för en konkurrenskraftig och hållbar sjöfart.
Andreas Carlson deltog under IMOs generalförsamlings 34e session i London där Sverige valdes in i IMOs råd. Under generalförsamlingen talade statsrådet och framhöll Sveriges långsiktiga engagemang för en hållbar och konkurrenskraftig sjöfart.
– Sverige har en lång tradition som sjöfartsnation. Genom platsen i IMOs råd kommer Sverige verka för en konkurrenskraftig och hållbar sjöfart. Som rådsmedlem i IMO och värdstat för World Maritime University (WMU) i Malmö kommer Sverige också fortsätta vara en stark röst för en effektiv och inkluderande internationell regelutveckling, kommenterar infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Som rådsmedlem kan Sverige också påverka hur IMO styrs, dess budget och strategiska inriktning.
Fakta
IMOs generalförsamling träffas vartannat år och utgörs av samtliga IMOs 176 medlemsstater. Rådet är IMOs verkställande organ och har 40 medlemmar. Kandidaturen gäller för mandatperioden 2026 till 2027.


