Fyra externa lager blir ett när Essity flyttar in i SLP:s nya fastighet.
– Det ger tydliga kostnadsbesparingar, mer effektiva flöden och bättre möjligheter att planera och styra verksamheten, kommenterar Charles El Hajj, fabrikschef på Essity i Falkenberg.
Fastighetsbolaget SLP tänker bygga ut sin logistikfastighet Tröinge 6:90 med 7 250 kvadratmeter, en investering på 63 miljoner. När tillbyggnaden är klar i slutet av 2027 har SLP totalt 30 000 kvadratmeter att erbjuda på platsen och företaget räknar med att det innebär ett årligt hyresvärde på 18,8 miljoner kronor. Redan innan dess ska hyresgästen Essity finnas på plats. Ett nytt åttaårigt hyresavtal innebär att de gör entré redan vid årsskiftet, då den gamla hyresgästen flyttar ut.
– Att vi ännu en gång tecknar ett nytt hyresavtal i god tid innan nuvarande hyresgäst lämnar fastigheten visar styrkan i våra attraktiva fastigheter på strategiska lägen och vår förmåga att skapa värde genom aktiv förvaltning och förädling, kommenterar Filip Persson, vd på SLP.
Fyra lager blir ett
Enligt hygien- och hälsobolaget Essity väntar man sig ett rejält lyft när bolaget byter adress.
– Den nya hubben innebär att vi samlar vår logistik från fyra externa lager till ett, kommenterar Charles El Hajj.
Han väntar sig tydliga kostnadsbesparingar, mer effektiva flöden och bättre möjligheter att planera och styra verksamheten.
– Samtidigt skapar det flexibilitet att skala upp vid behov och ger oss goda förutsättningar för framtida utveckling.
Blöjorna röjde väg
Essity betecknar Falkenberg som ett viktigt nav för verksamheten.
– Här har barnblöjor tillverkats sedan 1950 och i dag producerar vi både Libero barnblöjor och TENA inkontinensprodukter. Omkring 320 personer arbetar vid anläggningen, som präglas av hög kompetens och en bred produktportfölj som når långt utanför Sveriges gränser, kommenterar Charles El Hajj.

