Han leder Dachsers nyöppnade Landskronalager

I januari slog Dachser upp portarna till sin nya filial i Landskrona. I februari rekryterades Ibrahim Al-Doukhi som lagerchef för filialen. Han fokuserar nu på att fylla lagret med både personal och pallar.

Ibrahim Al-Doukhi har en gedigen erfarenhet från logistikbranschen och lokal expertis kring området för Dachsers nyöppnade lager: hemstaden Landskrona. När företaget började flytta sin sydligaste filial till Landskrona från Malmö utsågs Ibrahim till Warehouse Manager för filialen. Han tillträdde i februari och kommer närmast från rollen som produktionsledare på DSV.

Ibrahim Al-Doukhi, Warehouse Manager för Dachsers filial i Landskrona.

Anläggningen har ett logistiklager på 5 000 kvm i anslutning till 3 500 kvm cross dock-terminal. Lagret med sina 11 500 pallplatser har nu börjat fyllas med både pallar och personal, vilket är Ibrahims huvudfokus.

– Jag ser framför mig när jag går in genom dörrarna till ett fullt lager, den bilden kommer förverkligas i nära samarbete med våra existerande och blivande kunder, kommenterar Ibrahim Al-Doukhi, lagerchef i Landskrona.

– Nu erbjuder vi ett bredare utbud av tjänster till våra kunder i södra Sverige. Därmed var det ett självklart steg att rekrytera kompetent och erfaren personal inom området. Ibrahim som Warehouse Manager kommer, med sin gedigna erfarenhet, vara en viktig spelare både när vi rekryterar ny lagerpersonal och välkomnar nya kunder, kommenterar Joakim Friberg, filialchef i Landskrona.