Jysk växlar upp med nytt Nässjölager

Danska möbeljätten Jysk tecknar avtal med Catena om ännu ett lager i Nässjö. Företagets distributionscenter får nu en total yta om drygt 115 000 kvm.

Jysks distributionscenter i Nässjö försörjer i dag 257 butiker i Sverige och Finland samtidigt som det hanterar e-handelsleveranserna till båda ländernas kunder. Nu har möbeljätten tecknat avtal med fastighetsägaren Catena om att utöka med ett nytt lager om 24 000 kvm.

– Jysk har vuxit kraftigt under de senaste åren och vi ser fortsatt goda tillväxtmöjligheter framåt. Genom den här lagerlösningen stärker vi vår kapacitet för att möta framtida behov, kommenterar Emil Östlin, logistikdirektör för JYSKs distributionscenter i Nässjö.

Emil Östlin, logistikdirektör för Jysks distributionscenter i Nässjö. Foto: Jysk

Distributionscentret i Nässjö har de senaste 26 åren utvecklats från ett höglager på 38 000 kvm med 70 medarbetare till ett automatiserat distributionscenter på 91 400 kvm med tre höglager och ca 300 medarbetare.

Med det nya lagret växer den totala lagerytan i Nässjö till 115 400 kvm.

Smidigare järnvägstransporter

Läget för den nya anläggningen lyfts som en särskild styrka, med nära anslutning till företagets dryport som tar emot containertågen från Göteborgs hamn. Alla containrar med varor som skickas till distributionscentret transporteras via järnvägen.

– Nässjös strategiska läge har varit en viktig del av vår framgång. Med den nya lagerlokalen stärker vi vår kapacitet och kan dra ännu större nytta av vår etablerade lösning där containrar transporteras med tåg från Göteborgs hamn, säger Emil Östlin.

Fakta: Jysks distributionscenter i Nässjö

  • Etablerat år 2000
  • Tre höglager, 91 400 kvm automatiserat distributionscenter
  • Cirka 300 medarbetare
  • Försörjer 257 butiker i Sverige och Finland
  • Hanterar e-handeln för båda marknaderna
  • Ny extern lagerlokal: 24 000 kvm
  • Samtliga containrar transporteras med tåg från Göteborgs hamn till Nässjö