Kjell Group, med butikskedjan Kjell & Company, varslar ca 20 lagermedarbetare. Koncernen uppger att de anpassar organisationen till framtida behov i det nya centrallagret i Staffanstorp, dit man flyttar i början av 2026.
Företaget har investerat i ett nytt automatiserat lager på 10 000 kvm i Staffanstorp. Det nya centrallager tas i drift tidigt under 2026 och flytten möjliggör en mer effektiv logistik. Det förbättrar förbättrar företagets logistikflöden men innebär samtidigt anpassningar av organisationens storlek och struktur.
Förra tisdagen, 21 oktober, lades därför ett varsel som berör ca 20 tjänster inom logistikavdelningen.
– Som en del i vårt pågående effektiviseringsarbete behöver vi anpassa den framtida arbetsstyrkan för vårt nya centrallager, dit vi flyttar i början av nästa år. Vår prioritet nu är att genomföra processen med respekt för de medarbetare som berörs, kommenterar Sandra Gadd, vd för Kjell Group.
Förhandlingar med de fackliga parterna inleds direkt. Företaget kommer ge stöd till berörda medarbetare under processen.


