Sport- och fritidskoncernen Brav, som bl a inkluderar varumärket Lundhags, outsourcar sin logistikverksamhet i Lillehammer till svenska Logent Group från och med 1 mars. Logent passar samtidigt på att etablera TPL-verksamhet med anläggningens lediga kapacitet.
Brav äger och sköter flera fritids- och sportmärken, inklusive Swix, Lundhags, Toko, Ulvang och Helsport. Företaget har ett modernt lager i Lillehammer som fungerar som bas för majoriteten av distributionen till internationella marknader. Nu väljer de att lägga ut sin lagerverksamhet i anläggningen till Logent Group. Själva ska de fokusera mer på produkt- och varumärkesutveckling.
– I Logent har vi hittat en partner som kan vara en del av vår utvecklingsresa, addera logistikkompetens och kontinuerligt utveckla verksamheten i linje med Bravs utveckling, kommenterar Filip Ekvall, vd för Brav.
Anläggningen i Lillehammer utökades och automatiserades 2019, vilket skapade ytterligare kapacitet som nu kan användas för att etablera ett starkare logistiknav. Siten kommer erbjuda utrymme för kunder som behöver hög plockintensitet och automatisering såväl som traditionell lagring.
– Det här ger också ett utmärkt tillfälle att erbjuda en stark TPL-lösning i den här delen av Norge, då vi frigör kapacitet och öppnar plattformen för nya kunder. Fastighetens strategiska läge längs E6 och dess status som ett välkänt lokalt landmärke stödjer ytterligare dess tillväxtpotential i regionen, kommenterar Johan Wallmander, affärsområdeschef för Logent.

