Norrköpings Hamn varslar 11 anställda. Bakom beslutet ligger skogsindustrins negativa utveckling som direkt påverkar hamnens verksamhet med minskade volymer och intäkter. Hamnbolaget bedömer att regionens skogsindustris förändrade marknadssituation inte är tillfällig.
Under de senaste månaderna har flera av Norrköpings Hamns större kunder inom skogsindustrin aviserat om besparingspaket för att reducera sin verksamhet, vilket leder till minskade volymer och intäkter för hamnen. Den negativa volymutvecklingen inom segmentet gör att hamnbolaget behöver anpassa sin organisation för att möta de nya förutsättningarna. Som en del i detta arbete la bolaget igår, 7 oktober, ett varsel om uppsägningar som kan beröra 11 medarbetare. Parallellt inleds MBL-förhandlingar för att diskutera bemanningsbehov och framtida organisation.
– Det här är ett av de svåraste besluten vi kan ta som arbetsgivare. Men för att vara fortsatt konkurrenskraftiga behöver vi anpassa oss för att säkerställa vår långsiktiga styrka, kommenterar Henrik Åkerström, vd för Norrköpings Hamn.
Hamnbolaget planerar att ha en ny organisation på plats i början av nästa år. Samtidigt betonar ledningen vikten av att processen får ta den tid som krävs.
– Våra medarbetare är hjärtat i verksamheten, och att behöva varsla är alltid en sista utväg. Vi är väl medvetna om att detta påverkar våra medarbetare på djupet. Därför ska vi gå igenom processen på ett ansvarsfullt sätt, avslutar Henrik Åkerström.