Sara Dragsten blir TPL-chef på Speed

Logistikföretaget Speed utser Sara Dragsten till den nya rollen som chef för tredjepartslogistik (TPL). Den nya rollen är ett steg i företagets satsning på att utveckla och expandera sina tjänster.

Speed har beslutat att införa den nya rollen som chef för tredjepartslogistik för att utveckla och expandera sitt erbjudande som logistikpartner. Företaget har utsett Sara Dragsten till rollen. Hon tillträder den 12 januari 2026.

Sara Dragsten har över 20 års erfarenhet av strategiskt och operativt ledarskap inom supply chain. Hon kommer närmast från en roll som senior konsult med fokus på verksamhetsutveckling, förändringsledning, digitalisering och strategisk förflyttning.

Tidigare har Sara haft ledande befattningar på bland annat Ica där hon ansvarat för att effektivisera varuflöden, lagerdrift av det centrala färskvarulagret samt etablering av e-handel i Västsverige.

– Jag ser fram emot att vara en del av Speeds förändringsresa och bidra till att utveckla vårt TPL-erbjudande. Det är en spännande tid med tydliga expansionsplaner, och jag hoppas kunna använda mina bransch- och ledarerfarenheter för att skapa värde både för kunder och medarbetare, kommenterar Sara Dragsten, tillträdande TPL-chef på Speed.

– Vi är väldigt glada att välkomna Sara till Speed. Hennes gedigna erfarenhet och ledarstil kommer att vara en stor tillgång för oss och våra kunder, kommenterar Hans Sahlin, vd för Speed.