Ett nytt förvärv ska lyfta Tempcon Group i Östergötland. Även säljarna är glada.
– Då en av våra största hyresgäster gick i konkurs precis när vi skulle starta försäljningen kunde vi aldrig drömma om att rätt köpare skulle knacka på dörren.
Transportkoncernen Tempcon Group har förvärvat Fågelsta Property nära E4 i Mjölby. Säljare är Fågelsta Property AB och Torbjörn Erlandsson och Bengt Olof Karlsson förklarar att affären kom vid en tidpunkt då förutsättningarna först såg mer osäkra ut än planerat.
– Då en av våra största hyresgäster gick i konkurs precis när vi skulle starta försäljningen kunde vi aldrig drömma om att rätt köpare skulle knacka på dörren, kommenterar de.
Tempererad logistik
Fastigheten har uppställningsplatser och en kyl- och frysterminal för kontrolltempererad logistik. Där finns också en verkstad och en publik tvätt för tunga fordon.
Företaget beskriver det logistiska läget som perfekt för deras verksamheter, och förvärvet som ett strategiskt steg i koncernens fortsatta satsning på logistik, kylda transporter och serviceinfrastruktur i regionen.
De räknar därför med att affären ska skapa långsiktiga förutsättningar för fortsatt tillväxt i Östergötland, med en ännu starkare lokal närvaro.
Tempcon Group noterar att de befintliga hyresgästerna kommer att vara kvar, och att deras verksamhet fortsätter utan förändringar. Företaget flyttar i stället in i vakanta delar av fastigheten.
I Tempconkoncernen ingår företag som specialiserat sig på temperaturkontrollerad logistik och obrutna kylkedjor. I koncernen ingår i dag elva olika bolag.
