Tidig konsolidering vägen mot effektivare e-handelsleveranser

Att använda IT för att koordinera och konsolidera leveranser av e-handelspaket till en viss adress, har stor potential inom e-handeln, det visar en ny förstudie från Aster. “Syftet i studien har varit att hitta ett sätt att konsolidera leveranserna som fungerar, och jag tror att vi har funnit en väg”, säger Fredrik Eng Larsson, lektor i operations management på Stockholms universitet och en av de som ansvarat för studien. 

På frågan “hur minskar man transporterna i ett område” är “genom att samlasta varorna” ett vanligt svar, och många är de projekt där samlastning testats, ofta i kommunal regi.

Oftast består det av en samlastningshubb, där transportörerna tvingas avlämna sina paket/varor, för att sedan en aktör ska lämna ut dem till slutkund. Projekten blir dock sällan permanenta, och brukar sällan uppskattas av logistikföretagen. En vanlig kritik från de stora aktörerna är att deras slingor är optimerade som det är, och att samlastningen skapar mer ineffektivitet, än effektivitet. 

Fredrik Eng Larsson. Foto Klara Eriksson.

– Logistikföretagen har som affärsidé att konsolidera leveranser inom ett visst geografiskt område, och gör det ofta bra. Men för att nå högre effektivitet behöver samlastning också ske ”över tid”, säger Fredrik Eng Larsson.

I stället för att tvinga transportföretagen att samarbeta, är planen att använda IT-systemen för att koordinera e-handlarnas leveranser till transportföretagen

Att styra om så att köpta varor levereras ut tillsammans vid färre tillfällen, kräver dock lagringskapacitet.

– Logistikföretagen arbetar med flöden och inte med lagring och tycker inte om när saker ligger still. Därför passar det inte deras verksamhet att arbeta med den typen av konsolidering, säger Fredrik Eng Larsson, som lett en del av projektet, som går under namnet “DENSE” (Den samlade e-handelsleveransen). 

Färre tillfällen för utleverans

I det Vinnova-finansierade projektet under innovationsplattformen Aster har e-handlare, systemleverantörer och transportörer liksom Stockholm Stad tillsammans diskuterat hur man skulle kunna konsolidera paketen, utan att störa aktörernas naturliga drivkrafter och affärsmodeller. Aster är en innovationsplattform för hållbar e-handel, som bland annat Svensk Handel står bakom.  Förstudien har i praktiken bestått av intervjuer med de olika aktörerna, samt tre workshops. 

– E-handlarna sitter på nyckeln till konsolidering, då de har lagringsförmågan. I stället för att tvinga transportföretagen att samarbeta, är planen att använda IT-systemen för att koordinera e-handlarnas leveranser till transportföretagen, berättar Fredrik Eng Larsson.

Det är viktigt att ta den här bollen själva om logistikföretagen vill vara fortsatt relevanta.

Den lösning som nu tas fram kommer vara frivillig för konsumenten, som kan välja att samlasta ett antal e-handelsköp som sker under en viss tidsrymd, så att de levereras samtidigt. 

– Det finns en drivkraft från samtliga aktörer i att genomföra detta eftersom det inte bara blir bättre för logistikföretagen när leveranserna effektiviseras, det blir även bättre för konsumenterna som slipper fara runt till olika utlämningsställen. Ser man på en aktör som Amazon så ligger de långt framme när det gäller den här typen av lösningar, säger Fredrik Eng Larsson. 

Vargen kommer!

Amazon växer starkt på den svenska marknaden, med sitt oerhört breda sortiment och sina smidiga leveranslösningar. 

– Det är ett faktum att på de marknader där Amazon kommer in, där dominerar de snabbt villkoren för hela logistikbranschen. Därför är det viktigt att ta den här bollen själva om logistikföretagen vill vara fortsatt relevanta.

Det finns ”jättemånga rörliga delar” i lösningen, som kostnadsbesparingar hos transportörerna som kan utöka antalet paket per stopp, för att ge ett exempel.

– Det finns troligtvis även betalningsvilja hos konsument för denna tjänst, säger Fredrik Eng Larsson.

Svenska e-handlare – och transportörer – tjänar därigenom på att göra det lika enkelt att handla av dem som av en e-handelsplattform. Konsumenten kan välja att konsolidera frakten, och kanske samla några dagars e-handelsshopping i en leverans. Frakten väljs sedan efter dessa paket tillsammans, vilket leder till i slutänden färre transporter, och mindre klimatutsläpp.

– När vi har räknat på det här menar vi att vi kan spara fem procent i klimatutsläpp genom den här typen av konsolidering. Men det är e-handeln som är nyckeln, då det är de som sitter på förmågan att ha saker på lager.

Av Klara Eriksson

Aktörer i DENSE

Projektet initierades av logistiknätverket ALN. Bring Courier & Express, NREP, PostNord, Schött & Partners, Skanska Fastigheter Göteborg, Skanska Komersiell Utveckling Norden, Stockholms kommun, Stockholms universitet, Apoteket, och Adlibris är deltagande aktörer i projektet. Vinnova är finansiär.