Skånska Falkenklev Logistik i Malmö invigde i fredags fas två av sin stora publika laddpark i Malmö, nu har den plats för 38 tunga lastbilar. Samtidigt tog företaget emot 15 nya eldrivna Mercedes-Benz eActros-lastbilar. Företaget räknar med att snart nå 95 procent elektrifiering av flottan.
Falkenklev Logistik har senaste åren investerat offensivt i grön omställning med fokus på ellastbilar och laddinfrastruktur, en satsning som i augusti 2024 belönades med Sparbanken Skånes framtidspris. Företaget producerar egen solenergi och driver Sveriges största laddpark för tung trafik, RiFil. Laddparken är specialbyggd för lastbilar och ger chaufförer möjlighet att äta lunch och fika utomhus. 2022 belönades satsningen med 2030-sekretariatets pris Laddguldet.
I fredags, 9 maj, invigdes fas två av parken som nu erbjuder laddplats för totalt 38 tunga lastbilar. De 8 nya laddplatserna kan leverera en effekt på 400 kW. Samtidigt fick företaget en leverans av 15 av 20 nya eldrivna Mercedes-Benz eActros 300. Lastbilarna ingår i en större beställning av ellastbilar företaget gjorde i september, som även inkluderar 50 ellastbilar från Scania.
– Vi köpte den allra första eActros som kom till Sverige för tre år sedan. Så man kan ju säga att vi verkligen kunnat testa den och det märks att Mercedes-Benz gjorde rätt från början. Inte minst insåg man det smarta med att ha motorerna i bakaxeln. Något som tagit bort mycket energiförluster och ger en låg energiförbrukning, kommenterar Victor Falkenklev, vd för Falkenklev Logistik, och fortsätter:
– Nu har vi beställt totalt 20 nya eActros: 15 eActros 300 som vi fick idag och sedan kommer fem exemplar av eActros 600 för fjärrfrakt i höst.
Företaget räknar med att 95 procent av företagets ca 140 bilar kommer gå på el inom kort. Laddverksamheten byggs också ut och finns snart på fem platser i Skåne.
– Det är så kul att se när någon verkligen satsar. Falkenklev är ju ett åkeri med många år på nacken. När de fortsätter att utöka sin satsning år efter år så visar man ju andra åkerier att det verkligen fungerar och att det går att skapa lönsamhet, kommenterar Pär Hildestrand, eMobility manager för Mercedes-Benz Lastbilar i Sverige.

