Kortsjörederiet Atob@c tog strax innan jul emot Fleximar, det senaste torrlastfartyget ur den nya Green Coaster-serien. Fartyget är det nionde av tolv beställda plug-in hybridfartyg från det indiska varvet Chowgule & Company.
Den 18 december levererades torrlastfartyget Fleximar till rederiet Atob@c i Ystad. Fartyget är det nionde i en serie om tolv som rederiet beställt från det indiska varvet Chowgule & Company. Serien heter Green Coaster och består av plug-in hybridfartyg som ska möta både rederiets operativa krav och sänka flottans klimatpåverkan.
– Fleximar och hela Green Coaster-serien ger en exceptionell mångsidighet till vår flotta. Fartygen kan transportera ett brett spektrum av laster, från bulkvaror och stålprodukter till stora projektlaster som vindkraftskomponenter, kommenterar Frida Rowland, chef för affärsenheten Coasters på Atob@c Shipping.
Fartygen har en dödvikt på 5 400 ton och är byggda med isklass 1A för att kunna användas året runt i Östersjön och Nordsjön. Utöver hybriddrift på sjön är de också utrustade med anslutningar för landström när de ligger vid kaj.
Åtta av de beställda fartygen har redan levererats, och de resterande tre befinner sig i olika stadier av byggnation. Varvet kommer leverera ett fartyg i kvartalet till hösten 2026, då sista fartyget levereras.


