Last mile-aktören Budbee, en del av Instabee Group, inleder idag ett nytt samarbete med nederländska Flink. Flink erbjuder snabba hemleveranser av matvaror som utgår från ett system med hubbar. Budbees paketskåp ställs nu ut vid dessa hubbar i sju nederländska städer.
Flink är ett nederländskt företag som erbjuder snabba leveranser av matvaror hem till dörren. Kunder kan handla matvaror direkt från företagets hemsida, sedan utgår leveranserna med cykel- eller mopedbud från företagets hubbar som finns utspridda i över 100 städer i Nederländerna och Tyskland.
Det är vid dessa hubbar som Budbee-skåpen nu placeras.
– Det här är ett mycket spännande samarbete med Flink och vi ser en stor potential att skapa liknande lösningar i fler städer. Vi gör hämtning av paket och matvaror både enklare och mer hållbart för våra kunder, genom att kombinera vår styrka inom techlösningar för logistik och paketskåp med Flinks nätverk av centralt placerade hubbar, kommenterar Joakim Slettengren, tillväxtchef på Instabee Group.
Samarbetet inleds på sju platser i Nederländerna: Leiden, Almelo, Eindhoven, Haarlem och Rotterdam. Skåpen är tillgängliga för kunder varje dag mellan kl. 9-20. Flinks hubbar är öppna längre, så kunderna kan få sina varor levererade hem även utanför dessa tider.
– Genom att lägga till paketupphämtning vid våra hubbar erbjuder vi kunderna ännu mer bekvämlighet. På så sätt gör vi inte bara deras vardag enklare, utan också mer effektiv. Det är dessutom ett starkt önskemål från boende i området då de ofta lagt märke till att vi fortfarande har öppet när deras paketstation redan har stängt, och sagt att de hellre skulle hämta sina paket hos Flink, kommenterar Robin Kiesler, vd för Flink.


