Frågan om hur man bäst bedriver dagligvaruhandel på nätet är fortfarande obesvarad – och hos Coop testar sig de olika regionerna fram till ett recept som passar deras butiks- och kundstruktur. Medan Coop Syd i Malmö nyligen lanserat en darkstore, har Coop i östra Sverige bytt sin mot en decentraliserad e-handelslogistik från sju stormarknader i regionen.
I maj meddelade KfS (konsumentföreningen i Stockholm) och butiksdrivande dotterbolaget CBS (Coop Butiker och Stormarknader) att man från och med 2025 går samman och blir Coop Östra. Rasmus Engqvist, e-handelsansvarig hos CBS, berättade om regionens e-handelsupplägg på Retail tech-mässan i Kista i maj.
– CBS, i framtiden Coop Östra, är en stor och viktig del av Coop och står för cirka 50 procent av Coops e-handel: Vår organisation omfattar en stor del av östra Mellansverige: Uppsala i norr, Stockholm, Norrköping i söder och hela vägen mot Enköping, förklarar Rasmus Engqvist.
Han gick på sin tjänst i december 2022 och har varit en del av den omställning av e-handeln som Coop gjort efter pandemin – en omdanande period för segmentet där e-handeln först tredubblades på två år, för att sedan sjunka tillbaka till en marknadsandel på det dubbla mot före pandemin. Idag sker drygt fyra procent av den svenska dagligvaruhandeln på nätet.
Det var inte så att vår darkstore inte var tillräckligt effektiv, det handlar om att vi nu har hittat en modell som är bättre, där vi inte behöver bära kostnaderna på samma sätt, och där både sortiment och geografisk närhet till kunderna ökar
– Vi hade en dipp efter pandemin, men det hade även våra konkurrenter. Vi var tillbaka på pandeminivån redan i maj förra året. Vi har ökat mer än marknaden 16 kvartal i rad, i en marknad som idag är ganska seg, säger en stolt Rasmus Engqvist.
Övergett darkstore-konceptet
När han började hade CBS en darkstore i Kungens Kurva för e-handeln, något som Coop investerade i förhållandevis tidigt. Man invigde plocklagret 2017, långt innan Foodora och andra uppstickare började öppna darkstores centralt i olika städer, under namnet “markets”. Senhösten 2022 meddelade Coop dock att enheten skulle läggas ned:
– Det var inte så att vår darkstore inte var tillräckligt effektiv, det handlar om att vi nu har hittat en modell som är bättre, där vi inte behöver bära kostnaderna på samma sätt, och där både sortiment och geografisk närhet till kunderna ökar, berättar Rasmus Engqvist.
När CBS skötte Coops e-handel i östra Sverige från darkstoren i Kungens Kurva behövde e-handeln bära hyra, personalkostnader, el, logistik etc. själv, vilket var tufft. I den nya modellen har man försökt hitta effekter där resurser kan delas mellan Coops stormarknader, som e-handelsplocket sköts i anslutning till.
– Det vi har gjort är att lägga till ett manuellt plocklager på lagret till några utvalda stormarknader. Personal plockar först där, och kompletterar sedan ordrarna med fullsortimentet som finns i butiken – som t ex butiksbakat bröd, varor från delikatessdisken och så vidare, berättar Rasmus Enqvist.
Enligt honom finns flera fördelar med modellen.

– Vi kan flytta personal mellan butik och e-handelslager och vi behöver inte lagerhålla på samma sätt, och kan t ex sälja ut varor med kort datum i butiken. Den sista fördelen är bättre last mile-distanser, då vi nu utgår från sju olika adresser – nu kan vi också duplicera vår modell där vi har starkast tillväxt.
För att få plats med “e-handelsdelen” har de stormarknader varifrån e-handeln sköts byggts om för att det manuella plocklagret ska få plats. Där plockas 50–60 procent av varorna som ingår i e-handelsordrarna, resten tas från butiken.
– Vi har minskat produktionskostnaden i e-handeln med 55 procent, jämfört med i vår tidigare lösning. Så bättre erbjudande till kund och en bättre ekonomisk affär för oss.
Beror på kundunderlaget
Rasmus Engqvist är nöjd över att de hittat en bra modell för de e-handelsvolymer som finns idag, men han öppnar för att framtiden, andra volymer och en annan densitet i e-handeln, kan innebära att andra lösningar blir attraktiva.
– När man investerar i en automatiserad lösning tittar man på 15-30 års sikt – och då kanske en automatiserad lösning är bättre. I Storbritannien är det så, där har automationen revolutionerat e-handeln av dagligvaror. Men tittar vi på vad som sker här får vi fråga oss: Hur ser kundunderlaget ut i Sverige? Vilken marknadspenetration krävs för att vi ska kunna leverera samma volymer som de gör?
Han är öppen för att Autostore-lösningar för dagligvaror, så kallad micro fulfilment som bland annat testats av Kesko i Finland, kan vara en del av en automationslösning för e-handelsplocket i den modell som de valt nu.
– Det är en enhet som vi kan placera inuti butik, vi behöver därigenom inte ta de tunga investeringskostnaderna som en fullautomatiserad enhet skulle kräva, och kan lägga dessa på geografiskt smarta ställen. Kan det vara framtiden, det vet jag inte. Det jag vet är att kunderna vill ha prisvärda leveranser och ett stort sortiment och att det kan vi leverera med nuvarande modell.
Hur ser du på att Coop Syd väljer en annan väg, och nu öppnar en darkstore?
– De har valt en egen strategi och och har tittat på andra parametrar än vad vi har gjort. Den darkstoren ligger också invid deras logistikcentral och bredvid den speditör de använder, så det finns säkert flera fördelar.
Av Klara Eriksson