Livsmedelstransportören Frigoscandia, del av Dachser, konsoliderar transport- och lagerverksamheten till ett integrerat affärsområde. Satsningen kommer ledas av Mårten Koshko, nuvarande chef för den nordiska lagerverksamheten.
Frigoscandia har sett hur samarbetet mellan transport och lagerverksamhet blivit allt viktigare för kunder, med en leverantör som tar ett helhetsansvar för logistiken. Därför konsoliderar de nu de två affärsområdena till ett: Food Logistics.

Mårten Koshko, nuvarande chef för företagets nordiska lagerverksamhet, blir den 1 januari 2026 chef för det nya, samlade affärsområdet.
– Jag är ödmjuk och hedrad över att ta mig an mitt nya helhetsansvar inom Food Logistics. Det är en spännande möjlighet att tillsammans med medarbetarna stärka vårt erbjudande och dra nytta av synergier mellan transport och lager. Jag ser fram emot att träffa teamen och ta del av deras erfarenheter och tillsammans utveckla Frigoscandia vidare, kommenterar Mårten Koshko, tillträdande chef för Food Logistics Sweden på Frigoscandia.
– Förändring är alltid en naturlig del av vår verksamhet och inte minst i vår pågående integration med Dachser, ägare av Frigoscandia sedan 2024. Med Mårtens långa logistikerfarenhet och framgångsrika arbete i att skapa innovativa och långsiktiga logistikupplägg för våra kunder, är han rätt person för den nya rollen med ett kombinerat ansvar för transport och lager, kommenterar Kristian Jönsson, vd för Frigoscandia.
Per Lundqvist, nuvarande chef för Food Sweden-verksamheten, kommer arbeta kvar inom företaget med integrationsfrämjande och kommersiella aktiviteter på nordisk basis.


