Gustav Rettler, idag analyschef på Dagab, har utsetts till ny affärsområdeschef för egna affärer, och tillträder den nya tjänsten den 1 februari. Därigenom blir han även ansvarig för driften vid nya frukt- och gröntlagret i Landskrona.
Affärsområdet egna affärer ansvarar för kategorierna frukt, grönt och blommor, fisk och skaldjur samt kött och chark. Inom ramen för uppdraget som affärsområdeschef egna affärer ligger även logistikansvaret för frukt, grönt och blommor, vilket inkluderar lagerdriften av det nya frukt- och gröntlagret i Landskrona, varuflödesstyrning och butikssupport.
Gustav Rettler har en lång och gedigen bakgrund inom dagligvaruhandeln, de senaste sju åren inom Dagab, där han varit kategoriområdeschef för mejeri, ost och bröd, samt chef för affärsanalys. Gustav kommer att ingå i Dagabs företagsledning och rapportera till tillträdande vd Hans Bax.
– Vi har jobbat ihop länge och jag har stor respekt för Gustavs affärskunnande och sakkunskap i kombination med hans ledaregenskaper. Med sin bakgrund inom analys, men också inom kategoriarbetet, är Gustav väldigt bra lämpad för rollen som affärsområdeschef, kommenterar Hans Bax.
– Jag är väldigt glad över att få möjligheten att tillsammans med övriga kollegor utveckla våra egna affärer, där vi tillsammans kan bidra till fortsatt tillväxt och lönsamhet. Jag tycker personligen att kategorierna inom affärsområdet är superintressanta, och att dessutom få ta ett kliv in i logistikvärlden känns väldigt spännande. Jag ser väldigt mycket fram mot att få jobba ännu närmare affären i min nya roll, kommenterar Gustav Rettler.
Gustav Rettler tillträder sin roll den 1 februari.