Långsam trafik på E4 när Röttlebron renoveras

Trafikverket varnar för att arbetet med att renovera Röttlebron på E4 mellan Gränna och Huskvarna kommer påverka trafiken under sommaren. Myndigheten uppmanar trafikanter att ha tålamod för att komma fram smidigt och tryggt.

Trafikverket underhåller den bärande konstruktionen på Röttlebron i sommar för att säkerställa en ökad livslängd. Under tiden arbetet pågår gör en lång överledning av trafiken, vilket kan påverka trafiken. Arbetena görs under bron men en del bodar, utrustning och arbetsfordon kommer stå uppe på bron.

– Vi har en ganska lång överledning av trafiken i samband med att vi renoverar bron och där trafiken leds in på den andra körbanan kan det bli trångt och stundtals långa köer. På hela överledningssträckan har vi dessutom sänkt hastigheten. Hittills har vi sett att det gått bra även om köerna under de gångna storhelgerna varit riktigt långa. Det gäller att som bilist följa med i trafikflödet för att det ska gå så smidigt som möjligt, kommenterar Stefan Holst, projektledare på Trafikverket.

Arbetena beräknas vara avslutade i höst.

Trafikverkets rekommendation:

”För alla som jobbar ute på vägarna är det en utsatt och farlig arbetsplats. Det finns mycket du som trafikant kan göra för att öka säkerheten på vägen. Hjälp alla som har vägen som sin arbetsplats genom att hålla skyltad hastighet och ordentligt avstånd. Det inträffar tyvärr ett flertal trafikolyckor vid vägarbeten varje år där någon skadas. Därför krävs det extra mycket hänsyn och uppmärksamhet från dig som förare när du passerar något av våra vägarbeten.”