Den intermodala transportaktören Logs Logistics med bas i Borlänge går i konkurs. Northvolts konkurs blev dödsstöten för företaget som omsatte 227 miljoner kronor 2024. Det rapporterar Borlänge Tidning.
Logs Logistics grundades i Borlänge 2007 och har sedan 2017 specialiserat sig på intermodala transportlösningar i ett multimodalt nätverk från Boden i norra Sverige till Duisburg eller Rotterdam på kontinenten. De tre stora kunderna har varit LKAB, SSAB och det konkursade Northvolt, vars rester såldes till amerikanska Lyten. 2024 omsatte företaget 227 miljoner kronor.
2025 blev ett svårt år för Logs, då batteritillverkaren först ställde in betalningar och sedan gick i konkurs. Företaget har försökt hantera bortfallet genom att minska personalstyrkan men har nu tvingats gå i konkurs, enligt Borlänge Tidning. Falu tingsrätt tog beslutet den 20 oktober.
– Den initiala bedömningen är att man tappat omsättning på Northvolt och att det är den huvudsakliga anledningen till konkursen, säger advokat Henric Schef som utsetts till konkursförvaltare, till tidningen.
Företaget hade vid konkursen 27 kollektivanställda och tjänstemän. En del bilar och annat har överlåtits till ett nytt bolag.
Gör omstart
Ägarna har redan beslutat att göra en omstart. De har startat det nya bolaget Logs Logistics & Terminals, som redan tagit över en del bilar och annat från det konkursade företaget. Ambitionen är att fortsätta verksamheten i det nya bolaget och enligt konkursförvaltaren kan det mycket väl bli nysatsningen som tar över verksamheten i det konkursade företaget.
I somras blev det klart att det nu konkursade företaget skulle bygga ett nytt intermodalt lager i Norra Hamnen i Malmö. Fastighetsbolaget Astoria Fastigheter skulle bygga 24 000 kvm med Logs som hyresgäst. Vad som händer med den satsningen är inte känt.


