Frigoscandia utökar sitt logistiksamarbete med läkemedelsgrossisten Tamro.
– Läkemedelslogistik ställer höga krav på kvalitet, spårbarhet och temperaturkontroll, vilka är områden som vi under lång tid byggt upp stark kompetens inom, kommenterar Didrik Siwertson, Account Manager Frigoscandia.
Frigoscandia har i flera år distribuerat varor åt Tamro i Stockholmsområdet. Nu har samarbetet utökats, sedan den första mars omfattar det både interna lagertransporter, transport från lager till grossist och intranordiska transferflöden mellan Sverige, Norge, Danmark och Finland.

– Vi ser Frigoscandia som rätt partner att utveckla våra befintliga flöden med, kommenterar Johan Emmertz, Transportchef på Tamro.
Frigoscandia, som sedan 2024 är en del av den internationella logistikaktören Dachser, uppger att man tack vare sitt nordiska nätverk och kvalitetssäkrade arbetssätt kan ge Tamro en helhetslösning.
Utbildning krävs
Läkemedelstransporter är nämligen krävande, de måste ske med hög precision enligt strikta GDP-krav (Good Distribution Practice). Kvalitet, spårbarhet och temperaturkontroll är till exempel viktiga ingredienser, varorna är plomberade och chaufförerna måste, förutom de vanliga kompetenserna, också ha GDP-utbildning och ADR-intyg.
Enligt Frigoscandia har Tamro medverkat aktivt i deras arbete med att uppfylla GDP-kraven och genomfört utbildningar inom läkemedelshantering för de chaufförer som hanterar transporterna.


