Solid WMS blir Astro Go WMS efter Consafes köp

Svenska WMS-företaget Consafe Logistics köpte i våras nederländska Solid WMS, vars enklare SaaS-system ansågs lämpligt för mindre och snabbfotade lagerverksamheter. Nu byter Solid namn till Astro Go WMS. Namnbytet markerar nästa steg i integrationen av systemet i den egna produktportföljen.

I maj 2025 kom nyheten att Lundabaserade WMS-aktören Consafe Logistics köpte det nederländska Solid WMS. En anledning till köpet var att det nederländska systemet var enklare och snabbare att implementera än det egna systemet, vilket gör det möjligt för företaget att erbjuda lösningar för fler typer av lager och distributionsverksamheter. Inklusive mindre och snabbfotade lager.

Nu byter Solid namn till Astro Go WMS, vilket speglar integrationen i det svenska företagets produktfamilj, tillsammans med Astro WMS och Astro WCS. Namnbytet till trots förblir produkten, teamet och fokus oförändrade. Målet är att leverera ett molnbaserat WMS som gör det möjligt för mindre lagerverksamheter att digitalisera snabbt och effektivt.

– Solid WMS är ett värdefullt tillskott till vår verksamhet som gör det möjligt för oss att erbjuda en bredare marknad flexibla och lättimplementerade lösningar. Genom att lansera Astro Go WMS skapar vi en tydligare produktstruktur och stärker vår övergripande strategi att stötta företag i alla storlekar i deras logistikverksamhet, inklusive möjligheten att erbjuda en lösning anpassad för mindre lager, kommenterar Kent Olsson, vd för Consafe Logistics Group.

WMS-lösningen fortsätter stödja snabbväxande lager inom framförallt tredjepartslogistik, detaljhandel och e-handel. Systemet är utvecklat för hastighet och enkelhet.

– Vi är stolta över att se vår produkt utvecklas till Astro Go WMS. Det nya namnet knyter oss närmare Consafe Logistics varumärke och ger oss större resurser att accelerera utveckling och innovation. Våra kunder kan förvänta sig samma användarvänliga upplevelse, nu med stöd av en större R&D-organisation och en starkare grund för framtida tillväxt, kommenterar Remco Somers, säljchef och logistikexpert på Solid, nu Astro.