Göteborgs Hamn rapporterar om starka godsflöden, ökade volymer och ett uppsving österut när årets första sex månader summeras.
– I den rådande situationen med trängselproblematik i många hamnar runt om i Europa blir fördelarna med direkttrafik utan omlastning ännu tydligare, kommenterar Claes Sundmark, försäljningschef på Göteborgs Hamn.
Enligt Göteborgs hamn hanterade man 462 000 TEU (tjugofotscontainrar) under årets första sex månader, ungefär lika mycket som under 2025 som beskrivs som det volymmässigt bästa året i hamnens historia.
Antalet fyllda containrar ökade, medan antalet tomcontainrar minskade. Antalet enheter var därför oförändrat, samtidigt som godsflödet ökade. Enligt hamnbolaget drevs ökningen framförallt av fortsatt stigande importvolymer, exportvolymen var ungefär den samma som 2025.

Foto: Göteborgs Hamn.
”Tydliga fördelar”
Göteborgs Hamn noterar också att direkttrafiken med Asien fått ett uppsving.
– Göteborgs Hamn är ensam i Sverige om att erbjuda direkttrafik för containeriserat gods till och från Asien. För svensk import- och exportnäring innebär det effektiva, hållbara och tillförlitliga transporter med färre störningskänsliga moment. I den rådande situationen med trängselproblematik i många hamnar runt om i Europa blir fördelarna med direkttrafik utan omlastning ännu tydligare, kommenterar Claes Sundmark.
Hopp om rekord
Företaget noterar också att över 60 procent av de containrar som hanteras transporteras med järnväg till eller från inlandet. Under årets första sex månader uppgick järnvägsvolymen till 268 000 TEU. Detta innebär en ökning med två procent. Hamnbolaget siar därför om att järnvägstrafiken till och från hamnen går mot ett nytt rekordår.
Hanteringen av nya bilar ökade med 17 procent under det första halvåret. Totalt hanterade man 144 000 fordon både inom och utanför Europa, varav cirka 75 procent var exportfordon.
Roro rullar på
Den intraeuropeiska roro-trafiken ökade också med två procent under det första halvåret, till totalt 278 000 enheter. I hamnen hanterar man både trailrar och annat rullande gods som ska till logistiknav i norra och centrala Europa, samt Storbritannien. Enligt hamnbolaget beror ökningen framförallt på en stark utveckling av trafiken till och från Centraleuropa.
Bolaget rapporterar också om en stark utveckling inom energisegmentet (bulk). Ökningen här var 19 procent: totalt hanterades elva miljoner ton och både importen och exporten ökade.
Enligt bolaget ska tillväxten ses mot bakgrund av att jämförelseperioden 2025 var något svagare än vanligt på grund av planerade underhållsstopp i produktionen. Man noterar också att även torrbulksegmentet växte under halvåret, främst drivet av skogsprodukter som kartong och pappersmassa.

Foto: Göteborgs Hamn.


