Teamet bakom Volta Trucks tar nya tag – med nya pengar på fickan trycker Decade Energy gasen i botten.
– Nu har vi kapitalet och plattformen som krävs för att göra logistikdepåerna till den kraftinfrastruktur som den elektrifierade vägtransporten behöver, kommenterar Casper Nordén, vd och medgrundare.
2019 startade Carl-Magnus Nordén, Casper Norden, Alexandre Cleret och Alejandro Ortega Peniche den svenska ellastbilstillverkaren Volta Trucks, ett företag som sedermera gick i konkurs.

2024 startade teamet ett nytt bolag, grundat på insikter man fått under resans gång, till exempel att den stora bromsklossen för elektrifierade lastbilstransporter inte är fordonen, tröskeln är att det inte finns tillräckligt med el vid depåerna. Kapacitetsbrist i elnätet, långa ledtider för nätanslutningar och komplexiteten i energisystemen är bara några av anledningarna till att logistikanläggningarna inte kan erbjuda laddning i tillräckligt stor skala, förklarar teamet.
Affärsidén i nya bolaget Decade Energy är att bygga batterilager, nätanslutningar och laddinfrastruktur vid logistikdepåer, det ska dessutom kunna ske utan att fastighetsägaren behöver stå för investeringskostnaden. Finansieringsmodellen utlovas dessutom generera förutsägbara hyresintäkter och mervärde, eftersom man kan få intäkter genom att delta på energimarknaderna.

Bredare plattform
Decade Energy etablerade sig först i Frankrike, siktet är dock inställt på att kunna serva logistikfastigheter i hela Europa.
Företaget anser sig vara flera steg närmare det målet nu, i april meddelade man att man säkrat 240 miljoner kronor i en finansieringsrunda.
– Den här finansieringen gör att vi kan utvidga Decade Energy från en projektmodell till en bredare plattform för elektrifiering av depåer. Vi bygger upp den mjukvara, de energiprodukter och det team som behövs för att kunna betjäna logistikanläggningar på ett mer heltäckande sätt och för att ta modellen till nya europeiska marknader, kommenterar Casper Norden, vd och medgrundare.
Skala upp byggnationen

Pengarna ska användas för att skala upp lanseringen i Frankrike, bredda utbudet och söka sig till nya marknader – inte minst till Sverige som är grundarnas hemmaplan.
Alexandre Cleret, COO och medgrundare, anser att finansieringsrundan bekräftar företagets strategi och styrka.
– Vi har byggt en modell utifrån depåernas verkliga behov av tillgång till el, infrastruktur och en praktisk väg till elektrifiering. Nu kan vi skala upp byggnationen och stödja fler kunder när de förbereder sina anläggningar för elektriska fordonsflottor, kommenterar han.
Sverige nästa
Enligt Decade Energy är Sverige en av Europas mognaste marknader för elektrifierade transporter. Man ser dock påtagliga elflaskhalsar, inte minst i södra Sverige längs de viktiga logistikstråken mellan Malmö och Stockholm.
Målet uppges därför vara att tillsammans med logistikfastighetsägare gå in på marknaden för att snabbare kunna elektrifiera depåerna, samtidigt som de batterier man bygger kan generera intäkter när de balanserar upp elnätet.



