Tempcon Norrland har vunnit uppdraget att sköta en av Sveriges största dagligvaruaktörers samtliga transporter i Norrbotten och Västerbotten, från lagerhubbar i Västerås och Borlänge, de närmaste tre åren.
Transporterna omfattar alla typer av varor såsom kolonial, frukt och grönt såväl som kylt och fryst. Tempcon Norrland kommer ansvara för helheten och samtliga flöden som mellantransporter, distribution och direktleveranser. Det sistnämnda är något man tillsammans med kunden vill öka då det leder till en effektivare hantering eftersom man slipper omlastningar.

Ulf Arvidsson och Christofer Mattsson på Tempcon Norrland. Foto Tempcon.
– Som alla säkert förstår känns det oerhört bra att efter ett gediget och engagerat arbete internt vinna en sådan här upphandling, kommenterar Christofer Mattsson, vd för Tempcon Norrland, som beskriver kunden (troligtvis Ica, som har lager i Västerås och Borlänge) som ”attraktiv och stimulerande”.
–Kunden är en attraktiv och stimulerande samarbetspartner som är engagerade och utmanar sina transportörer att utvecklas hela tiden. Vi går in i detta som ett partnerskap där vi ska göra varandra bättre tillsammans, fortsätter Christofer Mattsson.
– Det här har varit ett projekt där vi verkligen har levt upp till Tempcons värdegrund. Det har varit ett stort engagemang hos personalen som inneburit att vi presenterat ett trovärdigt alternativ och där vi jobbar tillsammans med såväl kund som våra systerbolag. Det känns fantastiskt bra.
Avtalet sträcker sig över tre år och transporterna ska gå sju dagar i veckan, 362 dagar om året.