Adapteo bygger nytt i Uppsala

Modulföretaget Adapteo har tecknat ett 20-årigt hyresavtal med Logidev för ett stort markområde i Uppsala Nord. Där ska det nu byggas en cirka 13 000 kvadratmeter lagerbyggnad med kontor, och anläggas uppställningsytor på 55 000 kvm för bolagets modulära byggprodukter. Satsningen väntas generera 70 jobb. ”Vi ser ett skifte i marknaden där fler upptäcker möjligheterna med moderna moduler” kommenterar Adapteos vd Ola Skogö.

Modulbyggaren Adapteo har lämnat in en bygglovsansökan i Uppsala för en ny produktionsanläggning på 11 000 kvm, samtidigt som möjligheten utreds att även bygga en ny anläggning i anslutning till den existerande sajten i Sneby.  Den planerade nybyggnationen ska samla Adapteos verkstad, lager, kontor och showroom under ett tak och bidrar enligt bolaget till effektivare produktion och logistik.

Bolaget har tecknat ett hyresavtalet med fastighetsägaren Logidev med en löptid på 20 år och projektet beräknas vara färdigställt och inflyttningsklart under hösten 2026. Totalt kommer en logistik- och produktionsfastighet på ca 13 000 kvm att anläggas, tillsammans med 55 000 kvm uppställningsytor. Kontorsdelen i huset utformas i samarbete med White Arkitekter. Målet är att visa vad som är möjligt med modulära byggnader ur ett cirkulärt och arkitektoniskt perspektiv, och samtidigt skapa en arbetsmiljö som är funktionell och inspirerande.  Lokalerna ska också fungera som ett levande showroom för Adapteos modulära byggsystem.

Ola portrait_LowresolutionWEB
Ola Skogö, vd Adapteo.

– Vi ser ett skifte i marknaden där fler upptäcker möjligheterna med moderna moduler. Med den nya anläggningen vill vi visa hur flexibla byggsystem kan kombineras med hög arkitektonisk kvalitet och ge riktigt bra arbetsmiljöer. Modulära lösningar är idag ett strategiskt val för den som vill bygga både hållbart och flexibelt, säger Ola Skogö.  

Adapteo planerar en stor ny produktionsanläggning i Mälardalen. Satsningen väntas fyrdubbla kapaciteten och ge regionen ett tillskott på 70 nya industrijobb. 

– Sverige behöver snabbare, flexiblare och mer hållbara sätt att bygga. Med vår nya anläggning kan vi möta det behovet, samtidigt som vi skapar nya jobb i regionen, säger Ola Skogö, vd för Adapteo Sverige. 

– Det är med stor glädje vi nu kan välkomna Adapteo till Uppsala. Logidev ser fram emot att byggstarta samtliga kvadratmeter av vårt område i Uppsala Nord, där Adapteo blir granne med logistikföretaget DSV. Uthyrningen ligger helt i linje med Logidevs strategi att utveckla moderna och framtidssäkrade fastigheter tillsammans med starka och väletablerade hyresgäster, kommenterar Sigvard Svefors, vd på Logidev.

Logidev har sedan 2021 varit en aktiv aktör inom utveckling och förädling av logistikfastigheter, och har hittills utvecklat mer än 100 000 kvadratmeter logistik- och lagerytor. Projektet för Adapteo kommer att certifieras enligt Breeam Excellent. Rådgivaren CBRE har förmedlat uthyrningen.