Olsson Parts säkrar försörjningen med automation

Reservdelsaktören Olsson Parts har de senaste åren utökat lagret och utvecklat sin logistik med automation från Kardex, vilket tredubblat plockkapaciteten i lagret. Och strategin att försörja och producera så lokalt som möjligt ligger i tiden. ”Vi vill göra som bönder alltid gjort – samla i ladorna. Det är både ett sätt att vara förberedd och att ta ansvar för framtiden” kommenterar Olsson Parts vd Håkan Ekstrand.

Olsson Parts säljer och tillverkar reservdelar och utrustning till traktorer och entreprenadmaskiner, av både äldre och nyare modell. Bolaget grundades 1957 av Kaj Olsson i Ellös på ön Orust, några mil norr om Göteborg och härifrån bedrivs verksamheten än idag, med stadig tillväxt: 2024 omsatte bolaget 412 miljoner SEK, mot 268 miljoner 2020.

Tredubblad lagerkapacitet

Sedan 2017 har Olsson Parts investerat i automation i lagret, vilket tredubblat plockkapaciteten.

2017 inledde Olsson Parts en fokuserad tekniksatsning tillsammans som gjort att företaget kunnat tredubbla sin orderhantering – utan att öka bemanningen i plocket.

– Vi använder tekniken för att öka effektiviteten samtidigt som vi skapar en hållbar arbetsdag för våra medarbetare. Tekniken ska hjälpa människan – inte tvärtom. För att nå dit har vi utvecklat en lösning där automation och mänsklig kompetens går hand i hand, kommenterar Patrick Winther, lager- och logistikchef på Olsson Parts.

Kärnan i konceptet är ett system från integratören Kardex med 21 automatiserade varuhissar, i kombination med manuella lagerytor, allt samordnat i ett och samma flöde. Bolaget har också infört färgstyrt plock, som gör det möjligt för flera medarbetare att arbeta parallellt genom lagret, minimerar fel och förenklar introduktionen vid nyanställning.

Ökat sortiment och egen produktion

Olsson Parts har under senare år även utökat både lagerhållning och sortiment, och idag finns omkring 35 000 artiklar i lager. Majoriteten av företagets sortiment kommer från europeiska leverantörer – och många delar är dessutom svenskproducerade. 

– Vi samarbetar bara med företag som delar våra värderingar – med respekt för människor, arbetsvillkor och miljö. Den typen av samarbete bygger förtroende – något som blir extra värdefullt när omvärlden skakar. De senaste åren har visat hur snabbt allt kan förändras, kommenterar Olsson Parts vd Håkan Ekstrand. 

Företaget har också börjat producera vissa komponenter som inte längre finns tillgängliga på marknaden själva. I Ellös tillverkas numera vissa produkter, exempelvis komponenter till äldre traktormodeller som annars inte längre går att få tag i. Produktionen är utformad så att den kan skalas upp vid behov. 

Håkan Ekstrand. Foto Olsson Parts

Närproducerat är inte bara något man ska tänka på i mataffären. När reservdelar till traktorer och grävmaskiner finns nära till hands, då fungerar samhällets kärnverksamheter

– Ett konkret exempel är vår Volvo BM-koppling som helt och hållet bearbetas i Sverige och som bygger på återanvändning av äldre delar.

Regional försörjning

Att säkra tillgången på reservdelar är extra viktigt i tider då samhället sätts på prov. Redan före pandemiåren byggde Olsson Parts upp ett stort lager med goda säkerhetsmarginaler. Erfarenheterna från coronakrisen, kriget i Ukraina och Suezstoppet har visat att den strategin fungerar väl.

– Vi klarade oss bra under pandemin eftersom vårt lager redan var förberett för att hantera störningar. Vi har inte behövt leta reservdelar på andra sidan jorden – vi har stått kvar i Ellös och packat paket till lantbrukare och maskinentreprenörer i Sverige och runtom i Europa.
Reservdelarna som Olsson Parts säljer används i maskiner som ofta utgör ryggraden i Sveriges livsmedelsförsörjning, infrastruktur och krisberedskap, påpekar Håkan Ekstrand.

– Vi tycker det är dags att prata mer om varumärket Sverige men också om Europa. Närproducerat är inte bara något man ska tänka på i mataffären. När reservdelar till traktorer och grävmaskiner finns nära till hands, då fungerar samhällets kärnverksamheter. Och när de fungerar, då fungerar även Sverige.