Norska retailtech-bolaget Strongpoint har rekryterat britten Gavin Harrison, tidigare försäljningsdirektör i Storbritannien på Element Logic, som ny Commercial Director inom Automation & Robotics, där han han ska driva kommersiella initiaitv på flera Europeiska marknader.
Norska Strongpoint utvecklar lösningar för e-handelslogistik i fysiska butiker, med system för bland annat plock & pack, click & collect-skåp, betalningar, elektroniska hylletiketter, mjukvarukopplingar, ruttplanering för hemleveranser och som återförsäljare och integratör av Autostores lösningar inom micro fulfilment. Nu rekryterar bolaget Gavin Harrison, tidigare försäljningsdirektör i Storbritannien på Element Logic, som blir ny Commercial Director, Automation & Robotics på Strongpoint.
Harrison har över 12 års erfarenhet av automatisering och intralogistik, bland annat från conveyor-sidan och de senaste åren på Element Logic UK. På Strongpoint ska han ansvara för företagets kommersiella aktiviteter inom automatisering och robotverksamhet på viktiga europeiska marknader.
– Att attrahera någon av Gavins kaliber och erfarenhet visar det förtroende som ledande branschproffs har för vår strategi och vår framtid. Det understryker också att Strongpoint håller på att bli en destination för topptalanger, vilket är en av de bästa indikatorerna på långsiktigt värdeskapande, kommenterar Strongpoints vd Jacob Tveraabak rekryteringen.
Enligt Strongpoint går rekryteringen i linje med företagets långsiktiga strategi för att utöka sin närvaro inom automatiserad e-handelslogistik och är en signal om bolagets ”växande momentum”.
– Strongpoint är ett av de mest spännande företagen inom dagligvaruteknik och lagerautomatisering just nu. Verksamheten kombinerar djup kundkännedom med verklig operativ expertis, och jag tror att det är unikt positionerat för att leda nästa våg av effektivitetsinnovation inom e-handelssektorn, kommenterar Harrison.


