Redan 2016 testade Lidl off peak-leveranser med hjälp av en elhybrid i Stockholms innerstad. Nu är man på gång igen i samarbete med Einride. ”Tekniken har gått framåt, vi hoppas kunna rulla ut detta på bred front”, säger Carl Ceder, Nordenchef på Einride.
Carl Ceder var tom 2021 logistikchef på Lidl, men gick sedan över till samarbetspartnern Einride, där han nu ansvarar för den nordiska marknaden. Lidls samarbete med Einride inleddes redan 2017: från början var det fokus på självkörande fordon på Lidls terminal i Halmstad, de senaste åren har fokus legat mer på elektrifiering och elektrisk distribution till Lidls Stockholmsbutiker.
Nu inleder Einride en satsning på helelektriska off peak-leveranser, något som Lidl testat på förut: redan 2016 levererades varor med en elhybrid till butiken på Sveavägen.
– Utmaningen med off peak-leveranser är framförallt bullernivåerna, leveranser nattetid måste vara tysta. Tidigare har det varit en utmaning att undvika buller från kylaggregatet, som då gått på diesel, men även lossningen, berättar Carl Ceder.

Ny teknik och nya lösningar
För att leveransen skulle klara bullernivåerna under natten tvingades man under projektet 2016 till en rad olika åtgärder med ramper och sk ”tyst asfalt” vid butiken på Sveavägen.
– Idag har tekniken gått framåt, de fordon vi på Einride använder är helelektriska och även kylaggregatet går på el, vilket gör den tystare. Vi kommer även välja platser med bättre förutsättningar för att genomföra tyst leverans.
Einride har nu fått tillstånd av Stockholm stad för off peak-leveranser till Lidls butik vid Södra Station på Södermalm, där tester har genomförts av Einride sedan i somras.
– Stockholm stad har varit öppensinnade och positiva till detta, det är inte där problemet ligger utan mer att det inte gjorts så många ansatser och att det är svårt att klara bullernivåerna.
Mycket snabbare distribution
Einride samarbetar med flera olika OEM-partners, såsom BYD, DAF, Mercedes och Scania, för att utveckla nästa generation av lastbilar. För Lidls räkning används främst fordon från Scania.
Förhoppningen är att utveckla en leveransmodell som fungerar så pass bra att den kan rullas ut till andra butiker, och andra aktörer där nattleveranser är möjliga.
– Det finns så många fördelar med off peak-leveranser, de tar tex 75 procent kortare tid att genomföra, då varorna annars levereras på morgonen i den värsta rusningstrafiken, vilket heller inte är någon trevlig arbetsmiljö för förarna.

Lidl vill se nattleveranser på fler orter
På Lidl är man glada över det nya tillståndet. Förbudet för tunga fordon i stadsmiljö på natten har inneburit stora utmaningar för dem, eftersom butikskedjan föredrar att leverera varor under den tiden.
– Att få igenom det här tillståndet är ett stort steg för att vi ska kunna genomföra tysta nattleveranser i stadsmiljö. Genom att vara en del av det här projektet kan vi, tillsammans med Einride stödja innovation och göra transportbranschen mer effektiv, säger Anna Pärsdotter, logistikchef på Lidl Sverige.
– Vi hoppas att vi kan komma igång med liknande projekt i Göteborgs- och Malmöregionen inom de kommande åren. Lidl öppnar även inom kort upp en ny butik i Viggbyholm, som beroende av omständigheterna kan komma att ingå i projektet med nattleveranser i framtiden.
Av Klara Eriksson