Postnord beställer 16 nya lastbilar

Iveco har varit en del av Postnords fordonsflotta sedan början på 90-talet. Nu väljer Postnord Sverige att investera i 16 stycken nya lastbilar från den italienska fordonstillverkaren.

Som en del av Postnords långsiktiga ambition om att systematiskt minska sitt klimatavtryck för den svenska verksamheten, uppdaterar företaget sin fordonsflotta löpande.

Under 2020 betyder det bland annat en beställning på 16 stycken nya lastbilar från Iveco, närmare bestämt: 9 stycken Iveco Eurocargo och 7 stycken nya Iveco S-Way.

– De nya lastbilarna från Iveco är HVO100-godkända vilket passar bra in i vår övergång till fossilfria transporter. Och vad gäller just Iveco S-Way så är förväntningarna höga på lastbilens totala prestanda.

De nya lastbilarna från Iveco förväntas bli levererade under hösten 2020.