Stendörren köper Södertäljelager

Stendörren Fastigheter AB har förvärvat lager- och lätt industrifastigheterna Arbetsledaren 1 och Åkerkullan 2 i Vasa industriområde, Södertälje från en privat säljare.

Totalt överenskommet fastighetsvärde uppgår till 80 miljoner kronor och den totala uthyrningsbara ytan uppgår till ca 4 000 kvadratmeter. Fastigheterna är byggda år 2024 respektive 1981, fullt uthyrda till två hyresgäster där Euromaster AB har tecknat ett nytt, 10 årigt hyresavtal för den nyproducerade fastigheten Arbetsledaren 1. Det årliga driftnettot bedöms uppgå till totalt ca 5 miljoner kronor för båda fastigheterna. Tillträde av Arbetsledaren 1 beräknas till den 15 januari 2025, medan Åkerkullan 2 har tillträtts.

– Vi är glada att kunna komplettera vår portfölj med ytterligare två fastigheter i Stockholmsregionen med starka hyresgäster och av tekniskt hög kvalitet. Fastigheterna är belägna i det attraktiva verksamhetsområdet Vasa längs med E20, och i nära anslutning till E4, kommenterar Johan Malmberg, Investerings- och Affärsutvecklingschef