Den 1 februari tillträdde Suseem Jain som vd för Foodora Sverige. Han kommer från moderbolaget Delivery Hero SE och ska skynda på tillväxten för hemleveransföretaget. På moderbolaget ansvarade han för att hantera och driva framgång över företagets portföljer i Mellanöstern, Nordafrika och Sydamerika.
Suseem Jain kommer från Indien och har en examen från University of Cambridge i Storbritannien. De senaste fem åren har han arbetat som Senior Director, International Markets, med att driva företagets strategiska agenda på nationell och regional nivå. Den 1 februari tillsattes han som ny vd för Foodora Sverige för att driva på tillväxten för företaget. Tidigare har Suseem innehaft olika roller inom konsultverksamhet, private equity och riskkapital.
– Jag är otroligt hedrad över att få leda Foodora in i nästa kapitel av vår resa. Det blir ett privilegium att föra vidare Foodoras arv, och möjligheten att få arbeta med det enastående svenska teamet är verkligen spännande. Jag ser fram emot att bygga vidare det starka arvet, driva innovation och bidra till vår fortsatta framgång, kommenterar Suseem Jain, ny vd för Foodora Sverige.
– Suseem har en dokumenterad erfarenhet av att leda komplexa projekt över Delivery Heros olika enheter, och hans expertis har varit avgörande för att driva strategiska initiativ. Hans ledarskap kommer att vara ovärderligt för att driva Foodora Sverige framåt, främja ett starkare samarbete och samordna insatser för att uppnå våra viktigaste mål, kommenterar Herbert Haas, Chief International Officer foodora.