Vätgastankstation för tung trafik invigd i Göteborgs hamn

En tankstation för tung vätgasdriven trafik öppnade i Göteborgs hamn i helgen. Stationen ligger i direkt anslutning till en av hamnens mest trafikerade gater, gate 6, som också är en av Sveriges mest lastbilsintensiva platser. Stationen levererar bara grön vätgas.

Den nyinvigda tankstationen ligger precis intill port 6 – entrén till roroterminalen. Infarten som leder till porten är en av Sveriges tyngst trafikerade vägar med 400 000 tunga fordonspassager varje år. Och det antalet väntas bara öka när Stena Line framöver omlokaliserar sina nuvarande Tysklands- och Danmarksterminaler till Arendal, som ligger strax väster om roroterminalen.

– Det stora flödet av lastbilar till hamnen och möjligheten att tanka arbetsmaskiner gör att läget för denna vätgastankstation är optimalt. Kombinerat med flera befintliga laddstationer kring hamnen är den tunga landtrafiken i Göteborgs Hamn nu helt redo för en omställning till både el och vätgas, kommenterar Viktor Allgurén, innovationschef på Göteborgs Hamn.

Stationen drivs av företaget Hydri, som riktat in sig på att bygga upp ett svenskt nätverk av infrastruktur för vätgas genom ett tjugotal stationer under 2024 och 2025. Stationen i hamnen är först ut och har delvis finansierats av Energimyndigheten.

– Grön vätgas har stor potential att driva omställningen av tunga transporter. Med den här tankstationen visar vi vägen framåt mot en koldioxidneutral transportsektor, kommenterar Michel Thomas, vd för Qarlbro Energy och styrelseordförande för Hydri.

Tankstationen har en kapacitet för 1 500 kg vätgas och kommer kunna tanka ca 35 lastbilar per dygn.