Mats Thörnquist blir ny logistikchef på Axfoods logistik- och inköpsbolag Dagab. Han efterträder Raymond Lundmark som lämnar efter nio år i rollen, men stannar kvar som senior rådgivare. Mats tillträder sin nya roll den 1 januari 2026 och kommer ingå i företagets logistikledning.
Mats Thörnquist arbetar i dag som site manager för Dagabs logistikcenter i Bålsta, som är nominerat till Årets logistiklösning. Mats har en civilingenjörsexamen i materialvetenskap från KTH i Stockholm och har en lång erfarenhet från ledande positioner hos bland annat Scania, Ejendals och Lyko, både internationellt och i Sverige.

– Jag är väldigt glad över förtroendet att få fortsätta utveckla arbetet i Dagabs logistikverksamhet tillsammans med mina fantastiska kollegor. Vi har ett högt tempo, flertalet spännande initiativ och satsningar och framför allt en fantastik kultur. Det känns väldigt inspirerande och ska bli oerhört kul, kommenterar Mats Thörnqvist.
– Jag är glad att Mats har tackat ja till att axla rollen som logistikchef för Dagab och det känns kul att få välkomna honom till företagsledningen. Han har en stark kommunikativ förmåga och har visat på trygghet och stabilitet med fokus ständiga förbättringar under sin tid som site manager i Bålsta, kommenterar Hans Bax, vd för Dagab.
Raymond Lundmark har valt att lämna rollen som logistikchef efter nio år. Han stannar kvar inom koncernen som senior rådgivare till företaget.
– Det känns bra att Raymond Lundmark fortsätter bidra med sin kompetens, sitt kunnande och sin energi till både Dagab och Axfoodkoncernen men på ett nytt sätt. Jag vill verkligen tacka Raymond för det otroliga jobb han har gjort under sin långa karriär inom Dagab kommenterar Hans Bax.
Rekrytering av Mats Thörnqvist efterträdare i Bålsta inleds omgående.


