Under lördagen 28 februari gick Israel och USA till angrepp mot Iran, som i sin tur utförde robotattacker mot flera andra länder. De rederier som börjat återvända till Suezkanalen, som danska Maersk, stoppar nu trafiken igen. I Göteborgs hamn ser man dock ingen effekt.
Under lördagsmorgonen den 28 februari gick Israel och USA till gemensamt angrepp mot Iran, och landets ledare Ayatolla Ali Khamenei ska enligt uppgifter ha dödats. Men anfallet har fått konflikterna i området att blossa upp och Iran utförde robotattacker mot mål i flera länder under helgen, såsom Förenade Arabemiraten, Qatar, Kuwait och Saudiarabien.
Det osäkra läget har lett till att de rederier som börjat doppa tårna i Suezkanalen igen, efter att Huthi-rebellernas attacker upphörde, nu ännu en gång överger Röda havet och kanalen. Däribland Maersk och Hapag-Lloyds Gemini-samarbete. De hade ett par containerlinjer som börjat använda kanalen igen för trafik mellan Mellanöstern och Medelhavet samt USAs östkust. Dessa linjer flyttas nu tillbaka till den betydligt längre rutten runt Godahoppsudden.
Men i Sverige är påverkan inte alltför stor. Enligt Göteborgs Hamn har den nya situationen mest påverkan på den globala fartygstrafiken. Hamnen har tre containerdirektlinjer från CMA CGM, Gemini och MSC som trafikerar Asien.
– Men dessa linjer påverkas inte i praktiken eftersom de redan sedan tidigare tar rutten via Godahoppsudden. Det har de gjort sedan handelsfartyg började attackeras i Röda havet vid årsskiftet 23/24. De linjer som framför allt påverkas i nuläget är de som går mellan hamnar i Medelhavet och Asien, men de är alltså inte kopplade till Göteborgs hamn, kommenterar Stefan Strömberg, pressansvarig på Göteborgs Hamn.
När det gäller hanteringen av energiprodukter så har hamnen inte haft några anlöp från regionen på ett tag.
– När det gäller inkommande råolja så är det framför allt Nordsjöolja som hanteras i Göteborgs hamn. Däremot har förändringar i oljepriserna på världsmarknaden en påverkan på bland annat inlagring. Men så är det alltid, och det har ingen exklusiv påverkan på oss, kommenterar Stefan Strömberg.

