Nu förbättras tonnageskatten

Under gårdagen, torsdag, beslutade riksdagen att anta propositionen om förbättrade regler för svensk tonnageskatt. Svensk Sjöfart kommenterar att flera hinder som fått rederier att tveka inför att flagga svenskt.

Den 11 juni beslutade riksdagen i en omröstning att anta regeringens proposition om förbättrade regler för svensk tonnageskatt. Beslutet moderniserar regelverket och bedöms skapa mer konkurrenskraftiga och förutsägbara villkor för den svenska sjöfartsnäringen.

Branschorganisationen Svensk Sjöfart välkomnar beskedet och lyfter särskilt att trafikkravet avskaffas och att storleksgränsen justeras. De menar att sammantaget stärker det rederiernas möjlighet att bedriva och utveckla verksamhet från Sverige.

Syftet med förändringarna är att göra systemet mer flexibelt och att förbättra konkurrenskraften gentemot motsvarande tonnageskattesystem i andra europeiska sjöfartsnationer.

Enligt branschen har det nuvarande systemet som infördes 2017 innehållit begränsningar som fått rederier att tveka inför att välja svensk flagg och etablera verksamhet i landet. Nu rivs flera av dessa hinder.

– Att vi nu snabbt får på plats en reviderad tonnageskatt, innebär avsevärt bättre möjligheter för svenska rederier och genom de reformer som föreslås närmar sig det svenska tonnageskattesystemet vad som finns i övriga Europa, kommenterar Camilla Åberg Linder, näringspolitisk expert på Svensk Sjöfart.

Når inte ända fram

Samtidigt menar organisationen att förändringarna inte når riktigt ända fram för att motsvara övriga EU.

– Det gäller särskilt frågan om obegränsad uthyrning av fartyg inom en och samma koncern inom EU, vilket skulle ge rederier bättre möjligheter att växa med Sverige som bas. I utskottsbehandlingen har även motionsförslag i linje med detta synsätt behandlats, vilket ytterligare understryker behovet av reformen. Men reformarbetet får inte stanna där. Sverige behöver också utveckla förutsättningarna för ship management, genomföra regelförenklingar och införa fler miljöincitament. Dessutom krävs likvärdiga villkor för anställning av svensk personal, kommenterar Camilla Åberg Linder.

Lagändringarna träder i kraft den 20 juli 2026 och tillämpas första gången för beskattningsår som inleds efter den 31 december 2026.