Tallink Grupp meddelade i fredags att man utsett Ats Joorits till ny vd för rederiets svenska dotterbolag Tallink Silja AB. Bolagets nuvarande vd Marcus Risberg lämnar företaget för att tillträda en ny befattning som vd för Destination Gotland.
Ats Joorits har arbetat inom Tallink Grupp och Tallink Silja AB sedan 2006 och är för närvarande ansvarig för koncernens kvalitetsledning, baserad i Sverige. Innan han kom till Tallink arbetade Joorits bl a vid Holland America Line år 2005–2006.
– I tider som dessa känns det särskilt betryggande att kunna rekrytera från de egna leden, för att säkerställa kontinuitet och kunskap om såväl bolaget som kulturen. Att Ats Joorits dessutom redan är baserad i Sverige, kan den svenska kulturen och har färdigt upparbetade kontakter känns särskilt viktigt under den här utmanande tiden när vi börjar bygga upp vår verksamhet efter coronakrisen och behöver jobba hårt för att säkra företagets framtid, kommenterar Paavo Nõgene, vd för Tallink Grupp, utnämningen.