Enligt E-barometern från Postnord handlade nästan 77 procent av svenskarna på nätet i juli, samtidigt har snittbeloppet stigit både i svenska och utländska webbutiker trots nya tullregler.
Juli månads E-barometern målar upp en bild av att e-handeln står stark trots att omvärldsläget präglas av osäker handelspolitik och nya tullregler. 76,5 procent av svenskarna e-handlade i juli, en ökning jämfört med samma månad 2025 då andelen låg på 72,1 procent. Det är också i nivå med juni i år.
Det fortsätter på en trend från förra året då den svenska e-handeln slog omsättningsrekord. Under fjärde kvartalet kom också ett historiskt skifte: för första gången uppgav en majoritet av konsumenterna att deras senaste inköp gjordes online, inte i en fysisk butik.

Kläder och skor är fortsatt den kategori som flest svenskar e‑handlar inom, följt av apoteksvaror och skönhet och hälsa. Apoteksvaror ökar något jämfört med juni medan de övriga toppkategorierna minskar något.
Det genomsnittliga köpbeloppet uppgick till 4 165 kronor i juli, en ökning om 7,9 procent jämfört med samma månad i fjol. I svenska webbutiker ökade snittpriset med 8,2 procent till 2 305 kronor. I utländska webbutiker ökade Även snittköpet från utländska webbutiker ökade och uppgick till 1 859 kronor, vilket är högre än både juli förra året och juni i år.
Nya tullregler
Samtidigt har EUs nya tullregler som tar bort tullfriheten för så kallade lågprispaket från länder utanför EU. Enligt Tullverket har antalet sådana småpaket till Sverige minskat med 70 procent sedan reglerna trädde i kraft. Enligt E-barometern kan de ökade kostnaderna vara orsaken till att de genomsnittliga köpbeloppen stiger, det kan vara så att konsumenterna samlar flera varor i samma beställning för att motivera avgifterna.
Det kan också förklaras av att inflationen fortfarande är låg och att den lägre prisökningstakten stärker hushållens köpkraft, trots att osäkerheten ökar i delar av omvärlden.



