Elon lägger ned TPL-verksamheten (tidigare Electra) under 2025: Hyresavtalet för det 17 000 kvm stora lagret i Kalmar avslutas vid nästa årsskifte. Även kunduppdragen sägs upp och ett 20-tal tjänster på lagret försvinner.
– Det har varit lågkonjunktur i snart tre år nu och vi ser ingen förbättring. Det är jättetråkigt men det här går inte längre, vi behöver avveckla TPL-delen och fokusera på vår kärnverksamhet, förklarar Elons vd Stefan Lebrot.
Elbutikskedjan Elon gick samman med TPL-aren och elektronikgrossisten Electra i december 2021. Electra startade som elgrossist men hade vid samgåendet med Elon ett antal TPL-kunder, inte minst inom elektronik och telekom, men även annan e-handel. Bland kunderna hittas bland annat Telia, Netgear och Scandinavian Luxury Group.
Nu har styrelsen i Elon Group beslutat att avveckla den fysiska delen av TPL-verksamheten, och i stället “fokusera på sin kärnverksamhet”: försäljning av hemelektronik och vitvaror till konsumenter och företag.
– Vi har ett antal kunder från Electras tid, men lågkonjunkturen slog till 2022 och har pågått i snart tre år nu, och vi ser ingen förbättring i lönsamheten eller volymerna. Elons kärnverksamhet finns inom detaljhandeln och vi kommer fortsatt fokusera än mer på just detta, säger Stefan Lebrot.
Elon Group omsatte 4,8 miljarder SEK 2023 och affärssegmentet Logistics and Services utgör ca 8 procent av Elon ABs verksamhet. Det är den fysiska delen som avvecklas, där TPL-verksamheten omsätter cirka 230 miljoner SEK – serviceverksamheten inom IT och utveckling behåller man. Idag hyr Elon ca 17 000 kvm lagerytor i fastigheten Bilen 6, en äldre industrifastighet på totalt 65 000 kvm som tidigare varit en produktionsanläggning för Volvo, med adressen Trångsundsvägen 20 i Kalmar. Elon har ett 20-tal anställda som arbetar i TPL-verksaheten i Kalmar idag, vars tjänster kommer att försvinna.
Avvecklingen av TPL-delen ska ske under 2025 med start den 31 januari.
– Det här är ju inte något som sker över en natt, utan det kommer att ta tid. Vårt hyresavtal löper ut vid årsskiftet 2025/2026 och avvecklingen av verksamheten kommer att pågå fram till årets slut. Vi kommer såklart också att göra allt vi kan för att hitta så bra lösningar som möjligt för våra lagermedarbetare och våra nuvarande kunder.
Chef för TPL-verksamheten i Kalmar är Matilda Wallergård, som enligt Stefan Lebrot har fler ansvarsområden i Elon och kommer att bli kvar i bolaget.
– Det är otroligt tråkigt att behöva ta det här beslutet, men vi kan konstatera att vår TPL-verksamhet inte kommer att nå upp till önskvärda nivåer, och vi måste tänka på bolagets bästa.
Av Hilda Hultén


