Allt fler får jobb som chaufför

Etableringsgraden inom transportsektorn ökar stort och är tillbaka på samma nivå som innan pandemin. Ett år efter slutförd utbildning för de som tog examen 2022 hade fler än hälften fått jobb. Etableringsgraden är näst högst av alla vuxenutbildningar, enligt statistik från Skolverket.

2022 avslutade 2 051 personer en en yrkesutbildning riktad mot transportsektorn, det är nästan en dubblering jämfört med tre år tidigare. Ett år efter examen var 56,4 procent av de nyutbildade individerna etablerade på arbetsmarknaden, en ökning med drygt 36 procent jämfört med året innan. Enligt skolverkets statistik är etableringsgraden uppe på samma nivå som före pandemin. Enligt Skolverket ligger transportbranschen i topp när det gäller etableringsgrad.

– Det är mycket roligt att kunna konstatera att antalet platser på vuxenutbildningarna ökat och närmast fördubblats sedan 2019. Det är något vi arbetat målmedvetet för och det är också glädjande när vi ser hur etableringsgraden ökar, kommenterar Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning på Transportföretagen.

Transportrelaterade vuxenutbildningar har den näst högsta etableringsgraden, ett år efter avslutad utbildning, för både män och kvinnor enligt ny statistik från Skolverket. Det är bara vårdsektorn som ligger högre.

Den senaste tiden har det också kommit flera positiva signaler från de gymnasiala transportutbildningarna i Sverige. Ett nytt program startar upp på Slottegymnasiet i Ljusdal, i Vilhelmina skjuts nedläggningen av transportutbildningen upp och Gotland får en transportutbildning igen efter flera år utan.