Marie Nygren lämnar som vd för Coop Sverige

Coop Sveriges vd Marie Nygren lämnar jobbet efter drygt fem år inom Kooperativa förbundet (KF) och Coop. Under hennes tid som vd har stora förändringar skett inom organisationen, bland annat introduktionen av det nya centrallagret i Eskilstuna. Nu vill Marie få tid till annat och ägna sig åt styrelseuppdrag.

Marie Nygren började som vd för Kooperativa förbundet (KF) och ordförande för CSAB 2019. När Magnus Johansson lämnade rollen som vd för Coop Sverige vid årsskiftet 2021/2022 klev hon in som tillförordnad vd, knappt två månader senare utsågs hon till ordinarie vd. Efter nästan tre intensiva år på posten är hon nu beredd att lämna rollen som vd.

– Det har varit en stor förmån att få leda Coop Sverige med alla fantastiska medarbetare som jag vill rikta ett stort och varmt tack till. Efter många väldigt intensiva år med arbete 24/7 väljer jag nu att lämna vd-jobbet för att få mer tid över för annat i livet och fokusera mer på styrelseuppdrag, kommenterar Marie Nygren, avgående vd.

Under Maries tid på KF/Coop har företaget gått igenom flera stora förändringar. En av de största och viktigaste är introduktionen av den nya helautomatiserade centrallagret i Eskilstuna, vilket inte skett smärtfritt, tillsammans med införandet av ett nytt SAP-system. Företaget har också infört en unik hållbarhetsdeklaration som visar varors hållbarhetsavtryck genom en app som scannar streckkoden.

– Marie har ett starkt och positivt ledarskap som varit avgörande i ett flertal kritiska situationer. Jag vill å hela styrelsens vägnar tacka Marie för ett riktigt bra jobb under den här tiden, kommenterar Kerstin Wallentin, ordförande i Coop Sverige.

Marie jobbar kvar till den 15 november. När hon lämnar går Anders Torell in som tillförordnad vd för företaget under rekryteringsfasen. Anders är idag styrelseledamot i Coop Östra och har bland annat erfarenheter som logistikdirektör för Carlsberg och Ica, affärschef för Ica Maxi, vd för Webhallen och Kronans Apotek.