Muddringen påbörjas i Malmporten

Nu drar muddringen igång i projekt Malmporten, Sveriges största muddringsprojekt i modern tid. Ett av världens största muddringsverk är med och fördjupar och breddar Luleås farleder och hamnområde. När allt är klart kan Luleå hamn ta emot djupare och större fartyg i sin nya djuphamn.

Från 2020 till 2030 beräknas Luleå hamn frakta tre till fyra gånger så mycket gods och ta emot fyra gånger så mycket fartygstrafik till följd av en flera stora industrisatsningar i Norrland, inte minst H2 Green Steels fossilfria stålverk i Boden. Projekt Malmporten syftar till att fördjupa och bredda farlederna in till Luleå hamn för att kunna hantera den ökade trafiken. Det är Sveriges största muddringsprojekt. Man skapar också en ny djuphamn med ny infrastruktur och helt nya landytor för lagring och hantering av gods. Totalt ska över 20 miljoner kubik massor hanteras.

I mitten av juni i år signerade Sjöfartsverket och Luleå Hamn kontrakt med Malmporten Dredging Contractors – den första entreprenören som ska genomföra muddringsarbeten i projektet. Nu drar man igång muddringen.

– Efter många års planering och förberedelser känns det väldigt bra att vi nu kan påbörja arbetet på riktigt. Det är ett viktigt projekt och vi känner en stolthet för att nu kunna köra i gång, kommenterar Max Bjurström, projektledare på Sjöfartsverket.

Mudderverk som opererar i projekt Malmporten. Magnor till höger och Optimus till vänster. Foto: Sjöfartsverket

Förberedelserna har pågått sedan slutet av juni och i början av juli startade muddringen i hamnområdet med hjälp av muddringsverken Optimus och Kahamari 2. Några dagar senare påbörjades muddringen i Sandgrönnleden av Magnor, ett av världens största muddringsverk. Inom kort kommer även det nästan lika stora Simson ansluta till Sandgrönnleden. Muddringsarbetet kommer pågå fram till isläggningen i oktober eller november.

– När projektet väl är klart har vi en ny djuphamn som har förutsättningar att ta emot fler och större fartyg. Med tanke på de stora industrietableringarna som pågår just nu är det glädjande att vi är igång med arbetet, kommenterar Linda Wikman, projektledare på Luleå Hamn.

Samtidigt pågår Projekt Malmporten som ska göra farleden in till Luleå farbar för större och mer djupgående fartyg och en ny kaj på 1 068 meter ska anläggas