Nu kommer HCT-fordonen

Från och med fredag den 1 december tillåts extra långa och tunga s k HCT-fordon på 450 mil av det svenska vägnätet, något som bland annat firas med en heldag på ämnet i Borås. DB Schenker tog i oktober ett helelektriskt HCT-fordon i drift i Finland.

Den 1 december öppnar Trafikverket upp 450 mil väg för långa transporter i det svenska vägnätet. En av de aktuella sträckorna går från Göteborgs hamn till Borås – och det firar Borås Stad och projektpartners tillsammans med offentliga väghållare, fordonstillverkare, tillverkningsföretag, handel- och logistikföretag, speditörer och åkare med ett kunskapsevent på fredagen.

HCT-fordon får vara upp till 34,5 meter långa, vilket gör att mer gods kan transporteras genom färre transporter, och till mindre utsläpp. Finland har tillåtit HCT-fordon sedan 2013 och där tog DB Schenker i oktober i år en helt elektrisk 33 meter lång HCT-lastbil i drift .

— Det är första gången jag hör talas om att ett HCT-fordon körs helt på el i reguljär trafik. Fantastiskt roligt att vi ligger så långt framme. DB Schenker Finland är kanske först i världen, kommenterar Anna Hagberg, Head of Network and Linehaul, DB Schenker Sverige.

Effektiv emissionsfri vägtransport

HCT-lastbilen Volvo FH Electric började köras mellan Vanda och Lempäälä, Finland, den 4 oktober. Kombinationen, som består av en helt elektrisk Volvo FH Electric-lastbil och två semitrailers, har en högsta tillåten totalvikt på 68 ton.

Den helt elektriska HCT-lastbilen har inga utsläpp under drift. De utsläpp den orsakar kommer från själva byggnationen, infrastrukturen för laddning och produktion av den köpta elen.
– Vi på DB Schenker vill vara ledande inom miljövänlig logistik. Vi strävar inte bara efter att erbjuda hållbara och innovativa transportlösningar, utan också efter att föra hela logistikbranschen mot en mer hållbar morgondag, kommenterar Harald Knaapinen, DB Schenkers chef för landtransporter i Finland.

Laddas med egen solkraft
Volvo FH Electric laddas med energi från DB Schenkers egna solceller, som sitter på terminalerna i Viinikkala och Lempäälä. Under vinterhalvåret kan det vid behov köpas in el från vindkraft, som är praktiskt taget helt utsläppsfri.
— Jag är väldigt glad över att vår Neste Charging-lösning kommer att stödja DB Schenkers hållbarhetsmål, nu när de introducerar en helelektrisk HCT-lastbil för sina linjetransporter, kommenterar Pekka Vikström, VP, Marketing & Services, Neste.

Fakta: Volvo FH Electric
– 33 meter lång
– Maxvikt 68 ton
– 6 batterier på 540 kWh
– Kör i tre skift och laddas mellan skiften med hjälp av laddningsutrustning i Vanda och Lempäälä
– Laddning: 250 kW DC CCS2: 2h, 43 kW AC Type 2: 10h

Fakta: HCT
– HCT står för High capacity transports
– En stor fördel med HCT är minskad energianvändning per ton, eller kubikmeter fraktat gods