Ny hamnstrejk i USA verkar oundviklig

Bara några månader efter att den senaste hamnstrejken på USAs öst- och golfkust löstes med en kraftig löneökning växer nu hotet om en ny strejk. Senast den 15 januari ska arbetsgivarorganisationen USMX och facket ILA nå en överenskommelse i den infekterade automationsfrågan, där fackförbundet kräver ett stopp för att rädda jobb. Men parterna står långt ifrån varandra, det rapporterar The Loadstar.

Efter långa förhandlingar och tre dagars strejk i oktober lyckades parterna på USAs öst- och golfkusthamnar nå en överenskommelse när det gäller hamnarbetarnas löner: 62 procents löneökning över sex år. Samtidigt sköt man fram deadlinen för att lösa den infekterade automationsfrågan till den 15 januari. Nu närmar sig januari med stormsteg och risken för en ny strejk växer.

Konflikten kretsar kring facket ILA och arbetsgivarorganisationen USMXs olika syn på hamnautomation, med särskilt fokus på automatiserade kranar. Fackförbundet motsätter sig starkt automatiseringen med motiveringen att den hotar såväl jobb som nationell säkerhet, med hänvisning till cyberattacker som skulle kunna lamslå USAs ekonomi.

Samtidigt hävdar arbetsgivarorganisationen att modernisering och ny teknik är nödvändiga för att kunna hantera ökade volymer. Enligt USMX kan automationen både öka hamnkapaciteten och skapa fler arbetstillfällen.

Enligt The Loadstar verkar parterna vara långt ifrån att nå en överenskommelse och speditörer börjar frukta en andra strejk, som kan få allvarliga konsekvenser för den amerikanska logistikkedjan.