Seko utökar postblockaden mot Tesla

Fackförbundet Seko har beslutat att utöka sympatiåtgärderna mot Tesla till stöd för IF Metall i deras konflikt mot elbilstillverkaren. Utökningen berör Postnord och Citymail och ska täppa till kryphålet som gör att företaget kan kringgå den ursprungliga postblockaden.

Fackförbundet IF Metall har försökt teckna kollektivavtal med Teslas svenska verkstäder, under företaget TM Sweden, sedan 2018 utan framgång då företaget har en global policy om att inte teckna kollektivavtal. För snart ett år sedan, den 27 oktober 2023, utlyste fackförbundet därför strejk på alla företagets anläggningar i Sverige.

Sedan dess har strejken utökats med allt fler stridsåtgärder. I november samma år gick Transport in för att stoppa importen av elbilarna genom svenska hamnar, något företaget direkt försökte kringgå. Senare har ST och Seko gått in med sympatiåtgärder för att stoppa postutdelningen till företaget, vilket bland annat innefattar registreringsskyltar till nya fordon. Företaget har försökt kringgå även denna blockad genom att skicka post till andra adresser varvid facken har utökat sina stridsåtgärder. Och nu är det dags igen.

Nu varslar Seko om ytterligare sympatiåtgärder vid Postnord och Citymail i form av blockad mot utdelning, utlämning och avhämtning av försändelser, brev, paket och pall adresserade till TM Sweden på de nya adresser som företaget har registrerat hos Transportstyrelsen. Detta ska sätta stopp för deras försök att runda den ursprungliga blockaden.

– Vi täpper nu till nya hål som Tesla utnyttjar för att runda vårt varsel. Deras ständiga försök att kringgå våra varsel är bara ytterligare ett exempel på deras brist på respekt för den svenska kollektivavtalsmodellen. Att de ägnar så mycket tid och kraft till att runda spelreglerna är bara en signal om att de har stora problem, kommenterar Gabriella Lavecchia, förbundsordförande för Seko.

Seko har tidigare också lagt blockad på underhåll och nyanslutning av företagets laddstationer. På julafton 2023 inledde fackförbundet Transport egna sympatiåtgärder, de stoppade all avfallshantering på företagets svenska verkstäder.