I sommar ska Malmbanan, Sveriges tyngst trafikerade järnväg med två urspårningar förra vintern, bli bättre och mer tillförlitlig. Trafikverket ska genomföra ett antal åtgärder för att öka kapaciteten, förstärka banunderbyggnaden för tyngre tåg och installera det nya signalsystemet ERTMS.
– Det känns otroligt viktigt att vi kan fortsätta med nödvändiga satsningarna på Malmbanan. Detta för att säkerställa att järnvägen fungerar för dagens behov men även för att kunna möta ett än större framtida behov av transporter och persontrafik på vår pulsåder här i norr, kommenterar Staffan Ökvist, avdelningschef på Trafikverket.
Parallellt med en mängd mindre underhållsinsatser under våren, sommaren och hösten så pågår ett intensivt planeringsarbete för att ytterligare öka kapaciteten. Bland annat så ska ett flertal bangårdar förlängas för att längre tåg ska kunna mötas, banunderbyggnad ska förstärkas för att möjliggöra för tyngre tåg och det nya signalsystemet ERTSM installeras.
– Det är ett stort antal åtgärder som vi gör. Bland annat ska vi byta närmare 21 000 meter räls som slitits hårt och närmare 10 000 sliprar. Detta utöver det stora rälsbytesprojektet mellan Håmojåkk och Råtsi. Dessutom gör vi viktiga åtgärder på kontaktledningarna, vi rustar upp spårväxlar samt lagar och bygger nytt ren- och viltstängsel, kommenterar Staffan Ökvist.
Malmbanan är en viktig del i hela det svenska järnvägssystemet och satsningar här får en positiv påverkan i hela det systemet. Banan är en förutsättning för flera av de planerade industrisatsningarna i Norrbotten. Längs Malmbanan planeras en mängd nya industrier och befintliga industrier expanderar och ställer om för grön produktion.
Bland åtgärderna som det nu arbetas på ingår bl a utbyte av 21 000 meter räls, utbyte av ca 9 500 betongsliprar, en ny spåranslutning mot LKAB på Kiruna malmbangård och en ny spåranslutning mot Viscaria i Leväjärvi (Peuravaara).
Regeringen beslutade nyligen om byggstart för flera infrastrukturprojekt på både Malmbanan och Norrbottniabanan.

