Idag hålls första mötet i Hållbar E-handels projekt som strävar efter färre och bättre anpassade e-handelsförpackningar. Apotea, som redan lyckats förändra flera leverantörers val av förpackningar, är med i projektet och vill se en standard man kallar för ”e-handelspall”.
Apotea har arbetat i flera år med att minska mängden onödigt emballage som skickas ut till kund, men från leverantörerna kommer fortfarande onödigt mycket emballage in. Transportförpackningarna är fortfarande anpassade till butikshandeln trots att e-handeln tar en allt större andel av försäljningen.
Nätapoteket är en del av nätverket Hållbar E-handel som idag har sitt första möte i ett nytt förpackningsprojekt. Projektet syftar till att få bort onödiga förpackningar i leveranskedjan in till e-handelslagret. Testerna ska analyseras och resultera i en rapport i höst. Apotea vill se leverantörerna packa i större kartonger, något som de kallar E-handelspall.
Vi kräver idag att våra leverantörer ska packa och leverera i större kartonger, i bästa fall en förpackning motsvarande en hel pall, det vi kallar E-handelspall.
– De flesta logistikflöden och emballage i vår bransch är anpassade för de fysiska butikernas behov och produkter levereras i små kvantiteter och extra ytterförpackningar. I takt med att e-handeln växer så behöver leverantörerna anpassa sig. Vi kräver idag att våra leverantörer ska packa och leverera i större kartonger, i bästa fall en förpackning motsvarande en hel pall, det vi kallar E-handelspall. Detta minskar andelen onödigt emballage, gör arbetet mer effektivt och minskar transporter, vilket i sin tur minskar klimatpåverkan, kommenterar Pär Svärdson, vd för Apotea.
Ett av nätapotekets senaste samarbetsprojekt genomfördes tillsammans med det svenska skönhetsmärket Idun Minerals. Sminkprodukter och framför allt mascaror skickas vanligtvis paketerade i kvantiteter om tre. Genom att ställa om logistiken och anpassa förpackningarna levererar de nu produkter i betydligt större detaljistförpackningar till Apoteas lager.
– Jag är väldigt glad och stolt över vårt samarbete med Apotea. Att förändra leverans och logistikkedjor är oftast svårt och krävande. Vi kommer ta med oss våra lärdomar från Apotea och applicera vidare till alla våra produkter, kommenterar Caroline Thunstedt, vd för Idun Minerals.
Utöver samarbetet med Idun har Apotea dialog med flera av sina leverantörer för att få dem att anpassa förpackningar och minska onödigt emballage. Flera leverantörer har redan ställt om vissa av sina leveranser till större transportförpackningar, bland andra Perrigo, Midsona, MedicineGarden, Austre, Skip, Helhetshälsa, Gevita, Zonnic, Elexir Pharma, BioSalma, Wellaware och Zoeco.