Fiskarheden är tillbaka i Göteborgs hamn

Varannan vecka ska träkoncernens containrar gå från Dalarna till hamnen, man hoppas också finna returgods.

– Vi vill transportera så mycket som möjligt på järnväg, så det känns väldigt bra att vara tillbaka i Göteborgs Hamn, kommenterar Joakim Limberg, vd för Fiskarheden.

Cirka 90 procent av Fiskarhedens produktion går på export och tanken är att låta de sågade trävarorna gå på tåg från fabriken i Malungsfors till hamnen och sedan vidare på båt ut till marknader i Asien, Mellanöstern och Nordafrika.

– TFK Logistics har arbetat fram en prisvärd och flexibel lösning som passar oss, men som också är öppen för andra företag i regionen, kommenterar Joakim Limberg.

Letar importgods

Det första tåget avgick den 28 september och till en början räknar man med att låta tågen gå varannan måndag, lastade med 44 40-fotscontainrar.  Tanken uppges vara att kunna öka antalet avgångar om efterfrågan ökar.

Enligt Fiskarheden ser man möjligheter att hitta importgods som kan tas tillbaka från Göteborg till Dalarna.

– Vi för dialog med aktörer i regionen om transporter i båda riktningarna. Det skulle göra lösningen ännu mer värdefull för det lokala näringslivet, kommenterar Joakim Limberg.

– Att Fiskarheden väljer tåget till Göteborgs Hamn igen är ett fint exempel på vad Railport Scandinavia kan erbjuda. Med järnvägen kan exportföretag i inlandet nå den internationella sjöfarten på ett effektivt sätt, kommenterar Richard Mellgren, Senior Business Development Manager på Göteborgs Hamn.