Helen Olsen är ny etableringschef på Eskilstuna Logistik och Etablering. Helén ersätter Mikael Jonsson som går i pension.
Eskilstuna Logistik och Etablering har under flera år haft en fantastisk utveckling kopplat till nya logistiketableringar och därigenom verkligen placerat Eskilstuna på kartan som attraktivt svenskt logistiknav. Nu får logistikläget en ny etableringschef i form av Helén Olsen som har en gedigen erfarenhet inom försäljning och kundrelationer och närmast kommer från en tjänst vid Egeryds Fastighetsförvaltning.
– Som ett barn på julafton har jag sett framemot att få börja min nya tjänst. Det känns verkligen som att all min yrkesverksamma erfarenhet jag har samlat på mig har lett mig hit. Att det här är arenan jag ska få spela ut mitt fulla register på. En arbetsplats där mitt helhjärtade engagemang, min kreativitet och min förmåga att bygga sunda & starka affärsrelationer kommer att tjäna till ett högre syfte än det någonsin har gjort, kommenterar Helén Olsen, Etableringschef Eskilstuna Logistik och Etablering AB.
– Med Heléns försäljningsegenskaper, starka relationsbyggare och genuina engagemang för Eskilstunas utveckling, är jag övertygad om att Helén kommer att bli en riktigt bra tillgång i vårt lagbygge, säger David Hofmann, vd Eskilstuna Logistik och Etablering AB.


