Last mile-företaget Instabee har under våren tagit in totalt 216 miljoner kronor från sina ägare i en nyemission. Målsättningen är att nå ett positivt kassaflöde runt årsskiftet. Man anställer även Hanna Falk som ny Chief People & Culture Officer.
Enligt Di har Instabee tagit in totalt 216 miljoner kronor från sina ägare under våren, varav över hälften kommer från storägaren EQT. Man har också kvittat ett konvertibellån på ungefär en halv miljard genom att konvertera till aktier för att minska skulderna, posten landar nu på totalt 608 miljoner kronor inklusive ränta. Målet är att nå ett positivt kassaflöde kring årsskiftet 2024/2025.
”Vi är fokuserade på vår plan, som är ganska ambitiös men som vi hittills klarat av att följa till punkt och pricka. Planen består dels av att göra klart fusionen mellan Instabox och Budbee vilket är ett större arbete än man kan tro, dels att komma till lönsamhet för att vara bättre rustade i den värld vi lever i nu”, säger Alexis Priftis, vd på Instabee, till Di.
Under 2023 lyckades företaget halvera förlusten, trots att omsättningen minskade med 13 procent. Omsättningen peakade under 2022 på 2,3 miljarder kronor, men samma år gjorde man en förlust på 973 miljoner kronor. 2023 landade omsättningen på 2 miljarder och förlusten halverades till 464 miljoner kronor.
”Mot slutet av det här året eller i början av 2025 tror vi att vi kommer ha positivt kassaflöde, samt redovisa ett positivt rörelseresultat lite tidigare än så. Det är inte jätteviktigt att det sker en specifik månad, men så ser prognosen ut”, säger Alexis Priftis till Di.
Ny Chief People & Culture Officer
Samtidigt tar företaget nu in Hanna Falk som ny Chief People & Culture Officer. Hanna kommer senast från en liknande roll hos spelutvecklaren Starbreeze och har bred erfarenhet av att driva sådana frågor inom IT och telekombranschen. Bland annat från dåvarande EQT-ägda Iver, Electrolux och Telia.

– Vi är så glada för att Hanna träder in i bolaget och vår ledningsgrupp. Våra anställda är vår största tillgång och i en organisation som Instabee, som ständigt växer, behövs en person som Hanna. Hon är en erfaren ledare som kommer in med strategiskt viktiga erfarenheter och hon kommer vara nyckelpersonen som driver arbetet kring våra anställda och vår kultur framåt, kommenterar Alexis Priftis.
Från tidigare arbetsplatser har Hanna erfarenhet av bolag som gått samman, från Apoteket blev hon bekant med att bygga upp en e-handel och logistikkedja från start. Hon påbörjar sitt nya uppdrag i augusti 2024.
– Instabee är på en spännande resa med tre intressanta konsumentvarumärken som alla har grundats med fokus på teknik och innovation. Det känns otroligt roligt att få vara med och bygga vidare på det arvet och bidra till att skapa en inkluderande och värdefull arbetsplats, kommenterar Hanna Falk, tillträdande Chief People & Culture Officer på Instabee.