Nu när vintern närmar sig har Trafikverket lämnat över en handlingsplan till regeringen för förbättrad vinterväghållning. Bland åtgärderna finns kompetenshöjning och en ny ”dygnet runt”-funktion som ska ge snabbare reaktionsförmåga vid incidenter. Branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag önskar att fler snöröjningsresurser hade funnits bland åtgärderna.
Efter en vinter med extrema väderförhållanden, kraftiga snöfall och stora trafikstörningar tar Trafikverket nya steg för att förbättra vinterväghållningen i landet. Myndigheten har identifierat flera förbättringsområden och samlat lärdomar från tidigare utmaningar, som incidenterna på E22 i januari och E4/E20 april.
På regeringens uppdrag har myndigheten utvecklat en handlingsplan med nio åtgärder som ska bidra till bättre förberedelser och effektivare hantering av väderrelaterade utmaningar på landets vägar.
– Jag räknar med att vi kan få kraftiga snöoväder även i år och vi har sett till att Trafikverket är bättre rustat än någonsin för att hålla vägarna säkra och framkomliga. Inför vintern har vi genomfört flera åtgärder, bland annat har den regionala ledningen stärkts så att vi kan fatta snabbare beslut vid akuta händelser. För att hålla vägarna öppna och framkomliga har vi också infört ett tillfälligt arbetssätt för att snabbt kunna flytta fordon som blockerar vägen, kommenterar Roberto Maiorana, generaldirektör på Trafikverket.
För att snabba upp reaktionsförmågan vid incidenter och kriser har man fokuserat på att höja kompetensen hos tjänstemän i beredskap, en ny dygnetruntfunktion i drifts- och underhållsverksamheten samt ett tätare samarbete med entreprenörerna som sköter vinterväghållningen för att säkerställa deras beredskap.
Myndigheten uppger också att de förbättrat samarbetet med bl a räddningstjänst och länsstyrelser för att trafiken ska påverkas mindre vid störningar på vägarna. Smidigare informationsdelning med berörda aktörer ska ge en gemensam lägesbild. De ser också över hur digitala system kan hjälpa till att övervaka och förbättra vintervägunderhållet.
Sveriges Åkeriföretag välkomnar handlingsplanen och hoppas det ska leda till en bättre förmåga att hantera incidenter vid svåra väderförhållanden. Samtidigt pekar de på att det saknas åtgärder för att tillföra fler snöröjningsresurser.
– Antalet snöröjningsresurser har minskat under en längre tid i Sverige. Tillförandet av fler snöröjningsresurser ute på landets vägar krävs för att strukturellt vända trenden med en allmänt försämrad vinterväghållning. Här hade vi velat se tydliga satsningar, kommenterar Oscar Hyléen, vd för Sveriges Åkeriföretag.